Διπλό η Μίλαν-Νίκη για ΣΠΑΛ και Βερόνα

Την ανατροπή πέτυχε η Μίλαν απέναντι στην Τζένοα, ενώ νωρίτερα η ΣΠΑΛ πήρε τη νίκη κόντρα στην Πάρμα. Τους τρεις βαθμούς απέσπασε και η Βερόνα από τη Σαμπντόρια, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Serie A.

Τζένοα-Μίλαν

Νικήτρια αναδείχθηκε με 2-1 η Μίλαν κόντρα στην Τζένοα, στην έδρα της δεύτερης.

Η Μίλαν ανέβηκε στην 11η θέση με 9 βαθμούς, ενώ η Τζένοα βρίσκεται στην προτελευταία θέση με μόλις 5 βαθμούς.

Ο Σένε στο 41ο έδωσε το προβάδισμα στην Τζένοα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Σαποναρα.

Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και στο 51’ ο Ερναντέρ, έφερε το ματς στα ίσα. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έγιναν… εννιά, αφού αποβλήθηκε και ο Μπιρασκι. Το επόμενο λεπτό, με εύστοχο πέναλτι, ο Κεσιέ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τη Μίλαν, χαρίζοντας της τη νίκη.

Με έναν παίκτη λιγότερο έμεινε να αγωνίζεται και η Μίλαν στο 79’ με την αποβολή του Καλάμπρια, ο οποίος πήρε και δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Τζένοα έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Σένε εκτέλεσε πέναλτι αλλά αστόχησε. Η Μίλαν έμεινε και αυτή με εννέα παίκτες το επόμενο λεπτό, με την αποβολή του Καστιγιέχο.

ΣΠΑΛ-Πάρμα

Νωρίτερα η ΣΠΑΛ νίκησε με 1-0 την Πάρμα. Η ΣΠΑΛ πήρε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς, αλλά παραμένει ακόμα στην επικίνδυνη ζώνη, αφού είναι στη 18η θέση με 6 βαθμούς. Αντίθετα, η Πάρμα, παρά την ήττα της, είναι οχτώ θέσεις πιο ψηλά με 9 βαθμούς.

Στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Πετάνια, μετά από τη σέντρα του Στρεφέτσα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, χαρίζοντας τη νίκη στους γηπεδούχους.

Βερόνα-Σαμπντόρια

Με 2-0 επικράτησε η Βερόνα απέναντι στη Σαμπντόρια. Η Βερόνα με τη νίκη της ανέβηκε προσωρινά στην 9η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος με 9 βαθμούς, ενώ η Σαμπντόρια έχει καταφέρει φέτος να πάρει μόλις μια νίκη και με 3 βαθμούς είναι τελευταία.

Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Κουμπούλα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ παράλληλα πέτυχε το πρώτο του επαγγελματικό γκολ. Στο 81’ ο Μουρού με… αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τη Βερόνα.