Εντυπωσιακή νίκη της Μονπελιέ, έφυγε με το διπλό η Λυών

Σε ένα εντυπωσιακό ματς η Μονπελιέ νίκησε το Στρασβούργο, ενώ η Λυών απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Ανζέ

Για την 11η αγωνιστική της Ligue 1, η Μονπελιέ νίκησε με 4-3 το Στρασβούργο σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι ενώ η Λυών ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Ανζέ.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Ναντ – Μετς 1-1 (Κολό 29′ – Λέϊα 45+4′)

Στην μονή ισόπαλο της ημέρας Ναντ και Μέτς μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Η Ναντ βρέθηκε προηγούμενη στο σκορ με το γκολ του Κολό στο 29′, ενώ ο Λέια στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Ο βαθμός που πήραν οι δύο ομάδες έφερε την Μέτς στην 11η θέση με 16 βαθμούς, ενώ η Ναντ είναι στην 14η με 12 βαθμούς.

Μονπελιέ – Στρασβούργο 4-3 (Μέντες 8′, Ντελόρτ 13′, 31′, Λαμπόρντ 68′ – Λάλα 21′, Ντιαλό 25′, Αγιόρκε 45′)

Σε ένα ματς διαφήμιση του παιχνιδιού η Μονπελιέ νίκησε με 4-3 το Στρασβούργο. Το ματς είχε μια μεγάλη ανατροπή του Στρασβούργο που έχανε με 3-0 και έφερε το ματς στα ίσια, όμως η Μονπελιέ τελικά κατάφερε να σκοράρει και να πάρει την νίκη.

Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Μέντες στο 8′, ο Ντελόρτ στο 13′ και το 31′, ενώ το γκολ της νίκης πέτυχε ο Λαμπόρτ στο 68′. Για το Στρασβούργο τα τέρματα σκόραραν οι Λάλα στο 21′, Ντιαλό στο 25′ και ο Αγιόρκε στο 45′.

Ντιζόν – Λανς 0-1 (Καλιμουέντο 23′)

Η Λανς νίκησε χάρη σε τέρμα του Καλιμουέντο στο 23′ στο Γκαστόν Ζεράρντ και έφτασε τις Ανζέ και Νις στην 8η θέση με 17 βαθμούς, ενώ η Ντιζόν παραμένει στο πάτο της βαθμολογίας με μόλις 4 βαθμούς.

Ρεμς – Νιμ 0-1 (Ριπάρτ 62′)

Η Νιμ πήρε την νίκη στο Ογκούστ Ντελόν κόντρα στην Ρεμς χάρη σε τέρμα του Ριπάρτ με εκτέλεση πέναλτι και ανέβηκε στην 15η θέση με 11 βαθμούς, ενώ η Ρεμς έμεινε στην 17η με 8.

Ανζέ – Λυών 0-1 (Κανταβέρε 80′)

Με τέρμα του Κανταβέρε στο 80ο λεπτό η Λυών νίκησε την Ανζέ στο Ρεϊμόν Κοπά. Με αυτή την νίκη η Λυών πλησίασε την Παρί Σεν Ζερμέν στους τέσσερις (20 έναντι 24), ενώ η βρίσκεται στην 11η θέση με 16 πόντους.