Έσωσε τον βαθμό η Άρσεναλ, απέδρασε με το διπλό η Γουέστ Χαμ

Η Άρσεναλ κατάφερε να φύγει έστω με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Λιντς, ενώ η Γουέστ Χαμ πήρε το διπλό στην έδρα της Σέφιλντ.

Η Άρσεναλ έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από το σπίτι της Λιντς, σημαντικό διπλό πήρε η Γουέστ Χαμ κόντρα στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, για την 9η αγωνιστική της Premier League.

Λιντς – Άρσεναλ 0-0

Λιντς και Άρσεναλ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο Elland Road.

Άρσεναλ και Λιντς μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας, με την δεύτερη να θεωρείται και κερδισμένη, καθώς έπαιζε με έναν παίκτη λιγότερο από το 52ο λεπτό.

Αυτή η ισοπαλία φέρνει τους “κανονιέρηδες” στην 11η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς και την ομάδα του Μπιέλσα στην 14η θέση με 11 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 12′ με τον Μπάμφορντ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και είχαν δύο καλές στιγμές. Μια με τον Πέπε στο 21′ να σημαδεύει το δοκάρι και μια 3 λεπτά μετά με ένα σουτ του Ομπαμεγιάνγκ.

Ωστόσο, στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους η ομάδα του Μπιέλσα ήταν ανώτερη και είχε αρκετές στιγμές, που βρέθηκε κοντά στο να πάρει το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος η Λιντς ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και σε αυτό βοήθησε το ότι η ομάδα του Αρτέτα έμεινε με δέκα παίκτες, διότι ο Πέπε αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 52′.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν… άγιο, που κατάφεραν να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας καθώς οι γηπεδούχοι είχαν τρία δοκάρια με σουτ του Ροντρίγκο (79′), κεφαλιά του Μπάμφορντ (87′) και σουτ του Ραφίνια (94′).

Κόκκινες: Πέπε

Κίτρινες: Ντάλας, Κούπερ, Φίλιπς

Λιντς: Μεσλιέ, Άιλινγκ (71′ Ροντρίγκο), Κοχ, Κούπερ, Αλιόσκι, Φίλιπς, Ραφίνια, Κλιχ, Ντάλας, Χάρισον (80′ Ποβέντα), Μπάμφορντ

Άρσεναλ: Λένο, Τιέρνει, Γκάμπριελ, Χόλντινγκ, Μπεγιερίν, Τζάκα, Θεμπάγιος, Πέπε, Γουίλιαν (46′ Νέλσον), Γουίλοκ (57′ Σακά), Αουμπαμεγιάνγκ

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ 0-1

Η Γουέστ Χαμ επικράτησε της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 0-1 στο Bramall Lene.

Η Γουέστ Χαμ με πρωταγωνιστή τον Σεμπαστιάν Αλέ έφυγε με το διπλό από την έδρα της Σέφιλντ, βυθίζοντας την ακόμα πιο πολύ.

Τα “σφυριά” έφτασαν στην τέταρτη φετινή νίκη τους κόντρα στην ουραγό της βαθμολογίας (1β) και σκαρφάλωσαν στην 8η θέση (14β).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το ένα και μοναδικό τους τέρμα στο 56′, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Αλέ και ο Γάλλος με ένα πολύ δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Στο 73΄η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες βρέθηκε πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα, όμως το σουτ του Ντέκλαν Ράις κατέληξε στο δοκάρι.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: Ράμσντειλ, Μπασχάμ (76′ Λάντστραμ), Εγκάν, Αμπαντού (62′ Ρόμπινσον), Λόουε, Φλεκ, Νόργουντ (65′ Μπριούστερ), Μπέργκε, Μπάλντοκ, ΜακΓκόλντρικ, ΜακΜπέρνι

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Μπαλμπουένα, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Κουφάλ, Ράις, Σούτσεκ, Μαζουακού, Μποβέν (90+2′ Νομπλ), Φορνάλς (76′ Λανζίνι), Αλέ