Έπαιξε σαν Panathinaikos

Ένας μεταμορφωμένος, ψυχωμένος και παθιασμένος Παναθηναϊκός νίκησε την Αρμάνι στην Ιταλία στην καλύτερη του φετινή εμφάνιση στην Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 77-80, για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, βγάζοντας αντίδραση από τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα στη διοργάνωση.

Οι πρωταθλητές έφτασαν στην νίκη και το ροζ φύλλο χάρις σε ένα επιμέρους 10-2 που “έτρεξαν” τα τελευταία λεπτά μετατρέποντας το 75-70 στο τελικό 77-80.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς μίλησε για την ομάδα την πιο κρίσιμη στιγμή και με δικούς του πόντους στο τέλος ήταν αυτός που οδήγησε ουσιαστικά τον Παναθηναϊκό στην νίκη. Ο Σέρβος γκαρντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους με 2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ασιστ  σε μία ακόμα γεμάτη βραδιά.

Με την νίκη του αυτή το “Τριφύλλι” πήγε στο 4-7 και πλέον ατενίζει με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση τη συνέχεια της διοργάνωσης ειδικά όταν το πρόγραμμα ομαλοποιείται με 3 αναμετρήσεις στο ΟΑΚΑ και με όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην νίκη χάρις στην ενέργεια που έδειξε στην άμυνα και στις σωστές επιλογές στην επίθεση στην τελευταία περίοδο όταν και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ φτάνοντας εν τέλει στην πολύ σπουδαία νίκη.

Συγκεκριμένα στα τελευταία λεπτά τα πολύ μεγάλα τρίποντα των Νέντοβιτς και Παπαπέτρου και οι εξαιρετικές άμυνες πάνω στους Ντιλέινι και Μίτσοφ ήταν τα σημεία κλειδιά της νίκης του Παναθηναϊκού μέσα στην έδρα  της Αρμάνι Μιλάνο.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε επειδή μάζεψε περισσότερα ριμπάουντ(32 έναντι 26),ήταν πιο ομαδικός από τους Ιταλούς(18 ασιστ, έναντι 12) και πιο εύστοχος στα τρίποντα (9/21 έναντι 4/15).

Εκτός του Νέντοβιτς ο Παναθηναικός βρήκε στηρίγματα και από τους Παπαπέτρου και Μήτογλου με 14πόντους, ενώ ο Ουάιτ λίγο έλειψε να κάνει double-double καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από την Αρμάνι η οποία υποχώρησε στο 6-4 ο Πάντερ είχε 16 πόντους και ο Ντιλέινι 14 αλλά με άσχημα ποσοστά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ράντοβιτς, Νέντοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 16 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μίτσοβ 2, Μορασκίνι 2, Ρολ 5 (1), Ταρζούσκι 4, Ντιλέινι 14 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Σιλντς 13 (1), Μπρουκς 2, Χάινς 9 (3/5 δίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντατόμε

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 8 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 3 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Παπαπέτρου 14 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φόστερ, Νέντοβιτς 16 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 9 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Μήτογλου 14 (7/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ σε 17 λεπτά), Μπέντιλ 3 (1), Σαντ-Ρος 5 (1)