“Πικρό” φινάλε για τον ΠΑΟΚ

Ήττα από την Ομόνοια στην Κύπρο και αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ από τη συνέχεια του Europa League

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 από την Ομόνοια στο ΓΣΠ, για την 5η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Europa League.

Μετά τον αποκλεισμό της ΑΕΚ, ακολούθησε και αυτός του “Δικεφάλου του βορρά”, που μετά την ήττα από την κυπριακή ομάδα τον αφήνει εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Τα τέρματα των Κυπρίων πέτυχαν οι Κακουλλής και Ζόρντι με πέναλτι, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε ισοφαρίσει σε 1-1 με το υπέροχο τέρμα του Τζόλη.

Πρώτη νίκη στον όμιλο για την Ομόνοια που έφτασε τους 4β (όλοι οι βαθμοί είναι από τα παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ), ενώ οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν στους 5. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Αϊντχόφεν κέρδισε στην Ισπανία τη Γρανάδα (10β.), φτάνοντας τους 9β και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν μαζί στην επόμενη φάση.

Η Ομόνοια αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ και προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό, με τον Κακουλή. Ο Σενέ έκανε αρχικά το σουτ έξω από την περιοχή, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε και στη συνέχεια ο Κακουλλής ακολούθησε τη φάση, πήρε το “ριμπάουντ” και απο κοντά έκανε το 1-0.

Στο 19ο λεπτό ο Κακουλλής, έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Σεχού να παίρνει τη θέση του.

Όσο περνούσε η ώρα ο αγώνας δεν είχε φάσεις και ρυθμό, με την κυπριακή ομάδα να κλείνεται στην άμυνα της, ενώ ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να τη διασπάσει.

Η ομάδα της Θεσσαλονικής βρήκε απάντηση στο 40ο λεπτό με τον Τζόλη. Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας των Ελ Καντουρί, Ζίβκοβιτς και Τζόλη, ο τελευταίος με ένα έξοχο πλασέ από το σημείο του πέναλτι, ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και στο 49ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν εκ νέου. Μετά από λάθος του Κρέσπο, ο Σένε απέναντι στον Ζίβκοβιτς νικήθηκε και στη συνέχεια ο Τζιωνής σούταρε με τον Σέρβο τερματοφύλακα να ακουμπάει ελάχιστα και η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν ασφυκτικά για το γκολ, καθώς χρειαζόταν ο ΠΑΟΚ τη νίκη για να έχει ελπίδες για την πρόκριση.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 84′ ο Ελ Καντουρί έκανε το λάθος και ανέτρεψε τον Λοίζου, με την Ομόνοια να κερδίζει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζόρντι και έκανε το 2-1.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με την Ομόνοια να παίρνει τη νίκη με 2-1 και με τον ΠΑΟΚ να αποκλείεται από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Κίτρινες: Σενέ-  Ελ Καντουρί, Κρέσπο, Α. Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κούσουλος (59′ Ζόρντι), Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο (59′ Λέσζακς), Λοΐζου (85′ Έρνεστ), Τζιωνής, Γκόμες, Κακουλλής (21′ Σεχού), Σενέ (59′ Ντούριτς)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Κρέσπο, Βαρέλα, Βαγκέ (46′ Γιαννούλης), Τσιγγάρας (79′ Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί, Σβαμπ (46′ Μουργκ), Τζόλης, Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι