Επανήλθε στις νίκες ο Βόλος, νικώντας τη Λαμία

Η Λαμία ηττήθηκε με 1-0 από τον Βόλο εκτός έδρας, για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Superleague 1.

Το μοναδικό τέρμα  του αγώνα σημείωσε ο Μάντζης στο 49′ και έτσι μετά από ένα μήνα (4 Ιανουαρίου) επέστρεψε στις νίκες ο Βόλος.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου κύλησαν αδιάφορα με τον Βόλο να έχει περισσότερο την  κατοχή της μπάλας, αλλά τη Λαμία να είναι πολύ δυνατή στην κόντρα επίθεση.

Στο δέκατο έβδομο λεπτό του αγώνα ο Γκαραβέλης αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, όπου ο διαιτητής την ακύρωσε μετά από έλεγχο το VAR.

Ο αγώνας συνέχισε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις με εξαίρεση το 37ο λεπτό, όπου η ομάδα της Λαμίας έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Ρόμανιτς έξω από την περιοχή σούταρε και ο Γκαραβέλης έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Για την γηπεδούχο και στο 44ο λεπτό, μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ, ο Καχριμάν έκανε σπουδαία επέμβαση και έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες μπήκανε πολύ δυναμικά, ψάχνοντας το γκολ.

Το σκορ άνοιξε στο 48ο λεπτό με το «έτοιμο» γκολ του Μάντζη, κάνοντας το 1-0, μετά από σέντρα του Μουνίθ.

Στο 70ο λεπτό η φιλοξενούμενη Λαμία πήγε να απειλήσει με τον Βύντρα, αλλά ο Δημόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

Λίγο πριν την εκπνοή του ματς ο Καραμάνος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Βόλο να παίρνει μια πολύ μεγάλη για νίκη, για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βάντερσον, Ασίγκμπα , Οικονόμου, Τσίκας, Γκαραβέλης

ΝΠΣ Βόλος (Χουάν Φεράντο ): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Οικονόμου (76’ Τόρες), Τσίκα, Τσοκάνης, Δημόπουλος, Μουνίθ, Μάντζης (76’ Λύρατζης), Ζοάο (83’ Γέντρισεκ, Γκουαροτσένα

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Ασίγκμπα (79’ Βιγιάλμπα), Βάντερσον, Αντέτζο, Δημούτσος, Σκόνδρας (64’ Βασιλόγιαννης), Βύντρα, Ρόμανιτς (74’ Τιρόνε), Νιάσε, Μπιανκόνι, Καραμάνος