Με «πεντάρα» νίκησε τη Μονπελιέ η Παρί ΣΖ

Νικήτρια με 5-0 αναδείχθηκε η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στη Μονπελιέ στο Parc de Princes, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η ομάδα του Τούχελ έφτασε τους 55 βαθμούς και παραμένει στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος. Η Μονπελιέ βρίσκεται τρεις θέσεις πιο κάτω με 33 βαθμούς.

Μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σαράμπια άνοιξε το σκορ για τους Παριζιάνους.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σημαντικό πλήγμα, καθώς έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες στο 17’ μετά την αποβολή του τερματοφύλακά τους.

Στο 41’ ο Ντι Μαρία, μετά από πάσα του Σαράμπια, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Τρία λεπτά αργότερα ο Κονγκρέ με… αυτογκόλ ήρθε να κάνει το 3-0.

Ο Εμπαπέ στο 57ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Νεϊμάρ, πέτυχε το 4-0. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Κουρζαουά ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 5-0 του αγώνα.

Στο 88’ η Μονπελιέ έμεινε με εννέα παίκτες, αφού αποβλήθηκε και ο Χοταρντ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Καβάνι σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετα τη χρήση του VAR.

Κίτρινες: Κιμπεμπέ, Νεϊμάρ, Μολε, Χοταρντ, Παρέντες, Σουκέ

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Μουνιέρ, Κουασί, Κιμπεμπέ, Κουρζαουά, Γκεγέ, Βεράτι (74’ Παρέντες), Ντι Μαρία, Νεϊμάρ, Εμπαπέ (68’ Ικάρντι), Σαράμπια (69’ Καβάνι)

Μονπελιέ: Μπερτοντ, Λε Ταλέκ, Χίλτον, Κονγκρέ, Σουκέ, Φερί (76’ Σαμπια), Σαβανιε, Ογιόνγκο, Μολε (64’ Χοταρντ), Λαμπορντ (19’ Καρβαλχο), Ντελόρ