Έπεσε μαχόμενος…

Ο Ατρόμητος δέχτηκε την ήττα με 1-2 από τον Ολυμπιακό στο Περιστέρι, για την 11η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Πρώτη ήττα για τους Περιστεριώτες, πού είδαν να σταματάει το αήττητο σερί τους από τον Ολυμπιακό. Προηγήθηκαν με τον Κουλούρη, όμως οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την ανατροπή με τα τέρματα των Καμαρά και Βούκοβιτς. Με δέκα παίκτες από το 60′ έπαιζε ο Ατρόμητος με την αποβολή του Μπουσούλατζιτς.

Αρκετά παράπονα για τον διαιτητή Ευαγγέλου και από τις δύο ομάδες.

Πλέον ο Ατρόμητος βρίσκεται στην 2η θέση με 24π., έχοντας στην 3η με έναν βαθμό πίσω του τον Ολυμπιακό με 23π.

Μόλις στο 1ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Ατρομήτου και έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο Ναουέλ έβγαλε την παράλληλη σέντρα για τον Καμαρά στο ύψος του πέναλτι, με τον Καμαρά να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα ψηλά αουτ.

Στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο απειλητικοί, έχοντας αρκετές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ.

Στο 20ο λεπτό μετά από αντεπίεση του Ολυμπιακού, από τα δεξιά ο Ποντένσε έκανε την σέντρα, με τον Μάνο να κάνει την προβολή, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όμως η ομάδα του Μάρτινς είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει.

Ο Ατρόμητος άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο (κυρίως μετά το 35’) και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 43’. Ο Μπουσούλατζιτς σούταρε από την περιοχή, με τον Σα να αποκρούει, όμως ο Κουλούρης πήρε το «ριμπάουντ» και σε κενό τέρμα, έκανε το 1-0.

Στο 2ο μέρος, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα μόλις στο 48ο λεπτό. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε από τα δεξιά και ο Καμαρά έκανε την προβολή στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου, νικώντας τον Μέγερι, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 54ο λεπτό νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, ξανά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Σισέ έπιασε το σουτ από την περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε, καταλήγοντας κόρνερ.

Στο 57ο λεπτό οι Περιστεριώτες έμειναν με δέκα παίκτες, μετά από τράβηγμα του Μπουσούλατζιτς στον Φορτούνη, με τον διαιτητή να δίνει την  δεύτερη κίτρινη.

Στο 62’ μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, ο Μάντσος σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και τον Σα να αποκρούει δύσκολα, στη συνέχεια όμως ο Κουλούρης έχασε μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του να καταλήγει άουτ.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο επόμενο λεπτό, όταν ο Γκιγιέρμε επιχείρησε το δυνατό σουτ, με τον Μέγερι να αποκρούει δύσκολα.

Στο 67’ ο Φορτούνης εκτέλεσε από καλή θέση το φάουλ, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μέγερι.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έχοντας παίκτη παραπάνω, προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα του Ατρομήτου, Η ομάδα του Κάναντι προσπάθησε κυρίως με αντεπιθέσεις  να απειλήσει τους φιλοξενούμενούς.

Στο 81’ ο Ολυμπιακός είχε καλή στιγμή, όμως το σουτ του Φετφατζίδη μέσα από την περιοχή, δεν βρήκε στόχο, καταλήγοντας άουτ.

Στα τελευταία λεπτά συνέχισε την πίεση ο Ολυμπιακός και στο 93’πέτυχε την ανατροπή. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Βούκοβιτς από κοντά, έκανε την κεφαλιά, πετυχαίνοντας το 1-2 που ήταν και το τελικό ματς.

Κίτρινες: Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Γιαννούλης, Ούμπιντες, Μανούσος – Ναουέλ, Νάτχο, Φορτούνης

Κόκκινες: Μπουσούλατζιτς

Ατρόμητος (Κάναντι): Μέγερι, Γιαννούλης (80’ Νάτσος), Ρισβάνης, Χατζηϊσαΐας, Σάκιτς, Καρασαλίδης, Μάντσον, Μπουσούλαζιτς, Μπρούνο (70’ Μανούσος), Ενσικουλού(61’ Ούμπιντες), Κουλούρης

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Σα, Τοροσίδης, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγέρμε, Καμαρά, Νάτχο (46’ Φορτούνης), Ποντένσε (76’ Γκερέρο), Ναουέλ (72’ Φετφατζίδης), Μάνος