Ψυχρολουσία για τον ΟΦΗ – Έφερε τούμπα το ματς στις καθυστερήσεις ο Άρης

Την απόλυτη ψυχρολουσία γνώρισε ο ΟΦΗ στο “Θ.Βαρδινογιάννης” αφού ο Άρης κατάφερε να επιστρέψει από το εις βάρος του 1-0 με δύο γκολ στις καθυστερήσεις (93′, 94′) και να φύγει με σπουδαίο διπλό με 1-2 από το Ηράκλειο.

Σε ένα ματς όπου ο φιλοξενούμενος Άρης ήταν καλύτερος στο ματς, το τελικό σκορ δε μοιάζει να είναι το “φυσιολογικό”, αφού κατάφερε μία ανατροπή που συμβαίνει σπάνια στα γήπεδα, πόσω μάλλον στα Ελληνικά.

Ο ΟΦΗ είχε προηγηθεί στο 75′ όταν ο Πλατέλλας έκανε τέλεια σέντρα, ο Σασί πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με ωραία κεφαλία έκανε το 1-0, κόντρα στην ροή του ματς κι αυτό γιατί ο Άρης μέχρι εκείνο το σημείο ήταν καλύτερο και είχε δύο δοκάρια. Πιο συγκεκριμένα, ο Γιουνές είχε δοκάρι για τους κιτρινόμαυρους στο 68′ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ και δύο λεπτά αργότερα σουτ το Γκαρσία απέκρουσε ο Στρέζος στέλνοντας της μπάλα δοκάρι κι άουτ.

Ο Άρης μετά το γκολ πίεσε πολύ, ο ΟΦΗ προσπάθησε να κρατήσει το σκορ κάνοντας το σχήμα του πιο αμυντικό, ενώ η αλλαγή του Μιχόγεβις στη θέση του Κουτσιανικούλη έφερε περισσότερους παίκτες στην αμυντική γραμμή του Ομίλου.

Παρ’όλα αυτά ο Άρης κατάφερε να βρει τα δύο τέρματα που ήθελε για να πάρει τη νίκη στο Ηράκλειο. Αρχικά στο 93′ ό Άρης κέρδισε κόρνερ και ο Γιουνές πήρε το ριμπάουντ μετά από τριπλό δοκάρι και με προβολή έκανε το 1-1. Πάλι από κόρνερ στο 94′, πάλι ο Γιουνές νίκησε την άμυνα του Ομίλου και έκανε το 1-2.

Με τη λήξη της αναμέτρησης οι φίλαθλοι του ΟΦΗ ξέσπασαν σε αποδοκιμασίες ενώ οι παίκτες και το τεχνικό τιμ του Άρη πανηγυρίσαν δεόντως τη σπουδαία ανατροπή που πέτυχαν.

Μετά από τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής ο ΟΦΗ έπεσε στην προτελευταία θέση όπου ισοβαθμεί με τον Λεβαδειακό έχοντας μόλις 7 βαθμούς και η συνέχεια μοιάζει πολύ δύσκολη για τους Κρητικούς.

Από την άλλη ο Άρης ανέβηκε στην 6η θέση με 18 βαθμούς προσπερνώντας την ΑΕΚ και βρίσκεται εκεί που έχει θέσει ως στόχο από την αρχή της χρονιάς. Τις θέσεις, δηλαδή, που οδηγούν στην Ευρώπη.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Κουτσιανικούλης (90’ Μιχόγεβιτς), Βουό, Πλατέλλας, Κυριακίδης (74’ Οικονόμου), Κομεσίδης (46’ Σάσι), Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Κοροβέσης, Ποτουρίδης.

Άρης (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Δεληζήσης, Μπάσα (71’ Ματίγια), Ντιγκινί, Γκαρσία Ματέο, Βαλεριάνος, Μπρούνο Γκάμα, Μαρτίνες (57’ Γιουνές), Σιώπης, Βέλεθ.