Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ

Μετά από δύο ισοπαλίες, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε στην Τούμπα του ΟΦΗ. Δύο γκολ ο Σφιντέρσκι και ένα ο Ελ Καντουρί.

O ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 τον ΟΦΗ στην Τούμπα, για την 4η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Τα τέρματα για τον Δικέφαλο του Βορρά σημείωσαν ο Ελ Καντουρί (8′) και ο Σφιντέρσκι (89′,92′). Δοκάρι είχε ο Τζόλης και ο Μάτος για τον ΠΑΟΚ, όπως και ο Ναμπί για την κρητική ομάδα.

Η ομάδα του Φερέιρα επέστρεψε στις νίκες και είναι στην 2η θέση με 10β, ενώ οι Κρητικοί δέχτηκαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην 5η θέση με 5β.

O αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ πίεσε από την αρχή του παιχνιδιού και με το… καλησπέρα είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Τσολάκ στο 3ο λεπτό να κάνει το σουτ, όμως ο Βάτερμαν απέκρουσε.

Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Μάτος, ο οποίος με κεφαλιά την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 8ο λεπτό ο Δικέφαλος του βορρά άνοιξε το σκορ με τον Ελ Καντουρί. Μετά από ωραία συνεργασία των Σβαμπ και Ελ Καντουρί, “εξαφάφανησαν” τη μπάλα, και ο Μαροκινός μεσοεπιθετικός με δυνατό σουτ, νίκησε τον Βάτερμαν, κανοντας το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και στο 34ο λεπτό ήταν η επόμενη μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Σβαμπ, όμως ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ, απέκρουσε εκ νέου.

Δύο λεπτά αργότερα οι Κρητικοί είχαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όμως το σουτ που επιχείρησε ο Ναμπί, έξω από την περιοχή, κατέληξε στο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα.

Ο ΠΑΟΚ στο 89ο λεπτό κλείδωσε τη νίκη και έκανε το 2-0 ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο επόμενο λεπτό οι “ασπρόμαυροι” είχαν δοκάρι με το σουτ του Τζόλη.

Στο 90+2′ πάλι ο Σφιντέρσκι, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Βάτερμαν και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Κίτρινες: Ελ Καντουρί, Ινγκασον, Μεγιάδο-  Σελίμοβιτς, Νέϊρα, Διαμαντής.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέϊρα): Ζ. Ζίφκοβιτς, Μάτος (73′ Λύρατζης), Γιαννούλης, Ινγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Τσόλακ (81′ Σφιντέρσκι), Πέλκας (74′ Τζόλης), Α. Ζίφκοβιτς (86′ Εσίτι).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Μαρινάκης (72′ Λυμπεράκης), Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης (72′ Γιάννου), Στάικος (46′ Στάρτζεον), Ναμπί, Νέιρα, Μεγιάδο (85′ Σολίς) και Σαρδινέρο.