Πρεμιέρα με νίκη για τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ντεμπούτο με νίκη για τον Απόλλωνα Σμύρνης με 1-0 κόντρα στην ΑΕΛ.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League 1 ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε με 1-0 την ΑΕΛ στο γήπεδο “Γ. Καμάρας” της Ριζούπολης και πήρε το τρίποντο στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα.

Στα πρώτα δέκα λεπτά το παιχνίδι την ισορροπημένο χωρίς να δημιουργηθεί κάποια ευκαιρία και τα πολλά φάουλ απέτρεπαν την ανάπτυξη του ρυθμού.

Στο 14′ η ΑΕΛ έχασε σημαντική ευκαιρία με Τρούγιτς. Οι παίκτες της ΑΕΛ συνεργάστηκαν και έβγαλαν ωραία πάσα στον Τρούγιτς που έκανε κίνηση κρυφού επιθετικού, ο Σέρβος βγήκε σε τετ α τετ με τον Κοτσάρη , τον νίκησε αλλά δεν σκόραρε καθώς έστειλε την μπάλα στην δεξιά δοκό της εστίας του Απόλλωνα.

Στο 35′ ήρθε η απάντηση του Απόλλωνα με διπλή μεγάλη ευκαιρία. Ο αρχηγός του Απόλλωνα, Τόμας Μπεντινέλι επιχείρησε ένα εξαιρετικό σουτ από τα 30 μέτρα, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Τσιλούλης πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Η συνέχεια ήταν με συνεχείς λάθη στο κέντρο και χωρίς άλλες καλές στιγμές και μοιραία το ματς στο ημίχρονο ήταν στο 0-0.

Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους ήταν από πλευράς ΑΕΛ. Στο 47′ ο Ντουρμισάϊ πήρε την μπάλα από τα δεξιά ξεπέρασε με το σπριντ τον Λισγάρα, μπήκε στην περιοχή αλλά σούταρε στην αγκαλιά του Κότσαρη.

Στο 56′ ο Πλατέλας πήρε την μπάλα στον άξονα επιχείρησε ένα σουτ που δεν απείλησε τον τερματοφύλακα της “Ελαφράς Ταξιαρχίας” που μάζεψε την μπάλα.

Στο 59′ προσπάθεια του Χουχούμη από τα αριστερά, που συνέκλινε αλλά το σουτ του έφυγε απογοητευτικά άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Ντουρμισάϊ δύο λεπτά αργότερα.

Στο 65′ ο Απόλλων έχασε σημαντική ευκαιρία για το 1-0.
Ο Χουχούμης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Ντομίνγκεζ έκανε την κεφαλιά αλλά εισέπραξε το “όχι” του Νάγκι που έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά.

Σε ένα δίλεπτο η ΑΕΛ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Αρχικά ο Ντουρμισάϊ στο 74′ πάσαρε στον Φιλίπ που έστειλε την μπάλα πάνω στον Κότσαρη. Αμέσως μετά ο επιθετικός της ΑΕΛ βγήκε την πλάτη της άμυνας και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Κότσαρη και έξω.

Στο 77′ ο Μπεντινέλι έκανε διασκελισμούς στον άξονα σούταρε αλλά νικήθηκε εκ νέου από τον Νάγκι που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και κόρνερ.

Στο επόμενο λεπτό το επικίνδυνο σουτ του Φίλιπ έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

Στο 90+2′ ήρθε η λύτρωση για τον Απόλλωνα. Ο Μπεντινέλι έκανε σουτ η μπάλα βρήκε πάνω σε χέρι αμυντικού της ΑΕΛ και ύστερα από υπόδειξη του VAR δόθηκε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Φατιόν και έδωσε την νίκη στην “Ελαφρά Ταξιαρχία” στο φετινό ντεμπούτο της στην Super League 1.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Ραΐλι(Τσιλούλης 33′), Μπαξεβανίδης, Χουχούμης(Τσαμπούρης 71′), Σλίβκα, Φατιόν, Φερνάντεθ (Μουνιέ 78′), Μπεντινέλι, Ντάουντα(Ιωαννίδης 78′)

ΑΕΛ: Νάγκι, Ηλιάδης, Μούζεκ, Φίλιπ (Χαλάτσης 83′), Μπέρτος, Σετσέροβιτς(Πινάκας 66′), Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς(Πλατέλας 53′), Τόρζε(Μαϊδανός 83′), Τρούγιτς (Γκαζάλ 66′), Ντουρμισάϊ