Επέστρεψε στις νίκες η Τσέλσι, ανοδική η πορεία της Μπέρνλι

Σημείωσαν νίκες οι γηπεδούχες ομάδες στην αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Η Τσέλσι επέστρεψε στις νίκες καθως νίκησε την Γουέστ Χαμ με 3-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Συνεχίζει τις νίκες η Μπέρνλι διότι επιβλήθηκε με 2-1 της Γούλβς στο «Ταρφ Μουρ».

Τσέλσι- Γουέστ Χαμ: 3-0

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκανε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 10’ με την εύστοχη κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα ύστερα από κόρνερ του Μάουντ.  Μετά το γκολ η ομάδα του Λάμπαρντ έψαχνε να διευρύνει το προβάδισμά της χωρίς να το καταφέρει. Με την συμπλήρωση 20’ η Τσέλσι να πίεζε την Γουέστ Χαμ που αδυνατούσε να κρατήσει την μπάλα.

Στην συνέχεια τα «σφυριά» κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς ανεβάζοντας τον        ρυθμό όμως το σφύριγμα της λήξεις βρήκε την Τσέλσι να προηγείται.

Στην επανάληψη το σύνολο του Ντέιβιντ Μόγιες είχε την θέληση να είναι πιο επιθετική ωστόσο δεν μπορούσε να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνη. Στο 78’ οι «μπλε» έκαναν το 2-0 με δράστη τον Έϊμπραχαμ, τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το τελικό 3-0. Στο 89’ ο Βέρνερ παραλίγο να βάλει το κερασάκι στην τούρτα, αλλά το δοκάρι δεν του το επέτρεψε.

Το τρίποντο αυτό έκανε την Τσέλσι  να αισθάνεται άνετη και έτοιμη να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά από δύο σερί ήττες.

Ο Φρανκ Λάμπαρντ είδε τον Τσίλγουελ στο 9’ να αποχωρεί τραυματίας από το παιχνίδι και στην θέση του να περνάει ο Έμερσον.

Μπέρνλι – Γουλβς: 2-1

Η Μπέρνλι συνεχίζει την ανοδική της πορεία καθώς επιβλήθηκε με 2-1 της Γουλβς και συνέχισε για τέταρτο αγώνα το αήττητο

Οι Μπαρνς και Γουντ σκόραραν για τους «κλάρετς», ενώ οι «λύκοι»  μείωσαν στο τέλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φάμπιο Σίλβα .

Η Μπέρνλι ξεπέρασε την Μπράιτον και βρίσκεται στη 16η θέση με 13 βαθμούς, ενώ η Γουλβς είναι στην 11η θέση με 20 βαθμούς.