Ο Βόλος χάλασε τα Χριστούγεννα της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ στο τελευταίο της παιχνίδι για το 2020 “στραβοπάτησε” κόντρα στον Βόλο σε ένα πολύ “ροκ” ματς, παίρνοντας μόνο τον βαθμό της ισοπαλίας και επιβεβαίωσε την… κατάρα των Χριστουγέννων.

ΑΕΚ και Βόλος αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο γήπεδο της Ριζούπολης, για την 13η αγωνιστική της Super League.

Η κατάρα των Χριστουγέννων χτύπησε την Ένωση ξανά. Ο δικέφαλος δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο κόντρα στην ομάδα του Λόπεθ, μετρώντας 10 σερί σεζόν, όπου δεν μετρά νίκη στο τελευταίο ματς πριν τα Χριστούγεννα.

Οι Θεσσαλοί κοίταξαν στα μάτια την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα και παρόλο που βρέθηκαν νωρίς νωρίς πίσω στο σκορ με το γκολ του Τάνκοβιτς (3′), έφτασαν στην ολική ανατροπή χάρις τα γκολ των Φεράρι (16′) και Ουάρντα (34′), ενώ το τέρμα του Ανσαριφάρντ (70′) διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Το παιχνίδι ήταν κάτι παραπάνω από… ροκ, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης, Τάσος Σιδηρόπουλος, αναγκάστηκε να βγάλει τρεις φορές την κόκκινη κάρτα από το τσεπάκι του. Οι παίκτες, οι οποίοι την αντίκρισαν από την πλευρά των “κιτρινόμαυρων” είναι οι Σάκχοφ και Παουλίνιο, ενώ από τους φιλοξενούμενους αποβλήθηκε ο Κολόμπο.

Με αυτή την ισοπαλία η ΑΕΚ απομακρύνθηκε κι άλλο από την κορυφή, ούσα στην 4η θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς, ενώ ο Βόλος βρέθηκε στην 7η θέση με 16 βαθμούς.

Η Ένωση μπήκε αρκετά δυνατά, θέλοντας να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, αλλά και να βρει ένα γρήγορο γκολ. Η πρώτη της καλή στιγμή ήρθε στο 2′ με ένα σουτ του Λιβάι που απέκρουσε δύσκολα ο Κλέιμαν, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά έκανε το 1-0 με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Τάνκοβιτς.

Αμέσως μετά την επίτευξη του τέρματος των “κιτρινόμαυρων”, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να αντιδράσουν, πιέζοντας πολύ ψηλά. Ωστόσο, στο 12′ ο δικέφαλος βρέθηκε κοντά και σε δεύτερο τέρμα, με τον Ολιβέιρα να πραγματοποιεί ένα σπριντ, το οποίο τον έφερε σε θέση τετ α τετ, όμως το σουτ του κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Έπειτα από μόλις 4 λεπτά η ομάδα του Λόπεθ έκανε το 1-1. Ο Μπαρτόλο έκανε μια σέντρα, ο Τσιγκρίνσκι διώχνοντας έδωσε την μπάλα στον Φεράρι και εκείνος με ένα σουτ εξ’ επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι Θεσσαλοί δεν σταμάτησαν την ηψυλή πίεση και στο 23′ ο Μπαρτόλο από θεση τετ α τετ έχασε τεράστια ευκαιρία για την ολική ανατροπή.

Αυτό που δεν έγινε στο 23′ έγινε στο 34′, με τον Βόλο να κάνει το 2-1. Ο Μπαρτόλο με μια εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Ουάρντα και εκείνος όντας εντελώς αμαρκάριστος, έπιασε μια κεφαλιά και έκανε το 2-1. Η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει μια άμεση απάντηση, όμως το έκανε με ανορθόδοξο τρόπο και δεν το κατάφερε.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα μπήκε πολύ δυνατά, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που θα έφερνε το ματς στα ίσια. Ωστόσο, πιο κοντά βρέθηκαν οι φιλοξενούμενοι στην επίτευξη ενός τρίτου τέρματος, με τον Μπαρτόλο να σκοράρει, αλλά το γκολ να ακυρώνεται, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 61′ η Ένωση έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Μιτάι με ένα ωραίο γύρισμα μες στην περιοχή βρήκε τον Ολιβέιρα, όμως ο Πορτογάλος άργησε πάρα πολύ και δεν κατάφερε να σουτάρει μέσα από την μικρή περιοχή διότι τον σταμάτησε ο Σάντσεζ. Ύστερα από 9 λεπτά έγινε το 2-2, μετά από ένα μεγάλο μπέρδεμα στην περιοχή ο Ανσαριφάρντ με πλασέ έσπρωξε την μπάλα στο πλεκτό.

Στο 74′ ο δικέφαλος έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της δεύτερης κίτρινης κάρτας που αντίκρισε ο Παουλίνιο. Ο Παουλίνιο ανέτρεψε αντικανονικά τον Φεράρι και αποβλήθηκε δίκαια από τον Σιδηρόπουλο. Λίγα δευτερόλεπτα μετά η ομάδα του Λόπεθ είχε μια καλή στιγμή με τον Ουάρντα, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Το ματς είχε μετατραπεί σε… ροντέο. Στο 77′ οι γηπεδούχοι είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες. Μια με τον Ολιβέιρα, του οποίου του είπε όχι ο Κλείμαν σε ένα σουτ του μέσα από την περιοχή από δύσκολη διαγώνια θέση, ενώ στη συνέχεια ο Σάκχοφ απείλησε με κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πάνω από τη συμβολή των δοκών.

Μετά από 5 λεπτά ο Κολόμπο ανέτρεψε αντικανονικά τον Ολιβέιρα, ενώ έβγαινε σε θέση τετ α τετ. Ο Έλληνας ρέφερι τον τιμώρησε με κίτρινη κάρτα, όμως έπειτα από χρήση VAR άλλαξε την απόφαση του και του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Πλέον αμφότερες οι ομάδες είχαν μείνει με έναν παίκτη λιγότερο.

Ωστόσο, στο 88′ η ΑΕΚ έμεινε με 9 παίκτες. Ο Σάκχοφ έκανε φάουλ στον Ουάρντα και στην συνέχεια τον έσπρωξε, με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα. Ύστερα από 1 λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία απείλησε με μια εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ, την οποία απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κλέιμαν. Η τελευταία ευκαιρία στο παιχνίδι ήταν του Βόλου, με τον Τσιντώτα να λέει όχι στον Μαρτίνες και να σώζει τον βαθμό για την ομάδα του.

Κόκκινες: Παουλίνιο, Σάκχοφ – Κολόμπο

Κίτρινες: Μάνταλος, Ολιβέιρα, Παουλίνιο – Μπαρτόλο, Κολόμπο, Μήτογλου, Μπαριέντος, Σάντσεζ

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας (67′ Αλμπάνης), Τσιγκρίνσκι, Μιτάι (81′ Λόπεζ), Σιμόες, Σιμάνσκι (46′ Σάκχοφ), Μάνταλος, Γκαρσία, Ολιβέιρα, Τάνκοβιτς (58′ Ανσαριφάρντ)

Βόλος: Κλέιμαν, Ντεντάκης, Κολόμπο, Σάντσες, Φερράρι, Μπαριέντος, Ριένστρα, Περέα (67′ Μαρτίνες), Ουάρντα, Μπαρτόλο, Δουβίκας (85′ Μήτογλου)