Επέστρεψε στις νίκες η Λίβερπουλ

Για την 29η αγωνιστική της Πρεμιερ λιγκ, η Λίβερπουλ πήρε την νίκη με 2-1 επί της Μπόρνμουθ στο Άνφιλντ . Η ομάδα του Κλοπ επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τις ήττες με την Γουότφορντ και Τσέλσι για πρωτάθλημα και FA Cup αντίστοιχα.

Στο πρώτο μέρος οι «ρεντς» μπήκαν δυναμικά έχοντας την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς φάση στην εστία του Ράμσντειλ. Στο 9’ οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που κόντρα στην ροη του ματς πέτυχαν το 0-1 με δράστη τον Γουίλσον. Μετά το γκολ η Μπόρνμουθ έδειξε ότι ήθελε και δεύτερο γκολ, ελέγχοντας την αναμέτρηση. Στο 15’ ο Ακέ απείλησε με κεφαλιά ο Άντριαν ήταν σε ετοιμότητα

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Κλοπ  πάτησε γκάζι και εξαιτίας δύο κακών αμυντικών αντιδράσεων των «κερασιών». Οι Σαλάχ και Μανέ στο 25’ και 33’ βρήκαν δίχτυα και ανέτρεψαν το εις βάρος τους αποτέλεσμα .

Στα τελευταία λεπτά το σύνολο του Έντι Χόου να φέρει το ματς στα ίσα, με τον Στάνισλας  όμως δεν τα κατάφερε και το 2-1 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια .

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ μπήκε με διαθέσει να πετύχει και τρίτο γκολ κυκλοφορόντας την μπάλα γύρω από την περιοχή της Μπόρνμουθ. Τα «κεράσια» αν και ήταν πίσω στο σκορ προσπάθησαν να βρουν αντίδραση μέσω  των αντεπιθέσεων, αλλά οι «κόκκινοι» ήταν σε ετοιμότητα. Στο 61’ η  Μπόρνμουθ φλέρταρε με το 2-2 χάρις στην προσπάθεια του Φρέιζερ, ο Μίλνερ έσωσε την ομάδα του. Λίγα λεπτά αργότερα η Λίβερπουλ απάντησε με την κεφαλιά του Φαν Ντάικ. Στο 73’  Μανέ και Φιρμίνο δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Ράμσντειλ. Στα τελευταία λεπτά η Μπόρνμουθ προσπάθησε να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας με την μεγάλη  ευκαιρία του  Κάλουμ Γουίλσον, ο Άγγλος επιθετικός δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα  από πλεονεκτική θέση και χωρίς τον τερματοφύλακα στην θέση του.

Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την Λίβερπουλ να απέχει τρεις νίκες από τη μαθηματική κατάκτηση του τίτλου, έχοντας μαζέψει 82 βαθμούς, ενώ η Μπόρνμουθ παρέμεινε στους 27 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ: Αντριάν, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (83’ Λαλάνα), Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο (90+3′ Οριγκί)

Μπόρνμουθ: Ράμσντεϊλ, Στέισι, Σ. Κουκ (19’ Σίμπσον), Ακέ, Σμιθ, Λ. Κουκ, Λέρμα (81’ Γκόσλινγκ), Μπίλινγκ, Φρέιζερ, Στάνισλας (71’ Σολάνκε), Κ. Γουίλσον