Volley League Ανδρών: Νίκησε και κράτησε την 4η θέση ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε με 3-1 σετ την Ελπίδα Αμπελοκήπων και πήρε πολύτιμο τρίποντο που του δίνει την ευκαιρία να διατηρήσει την 4η θέση στον βαθμολογικό πίνακα. Αντίθετα η Ελπίδα οριστικά θα πλασαριστεί στην 9η θέση και θα αγωνιστεί στα πλέι άουτ με μειονέκτημα έδρας απέναντι στην ομάδα που θα πάρει την 8η θέση και θα είναι ο ΟΦΗ ή ο Παμβοχαϊκός.

Στα δύο πρώτα σετ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με την Ελπίδα να αντιστέκεται σθεναρά αλλά μετά το 3ο σετ δεν άντεξε την πίεση στην υποδοχή και με την αλλαγή του Μάντζιου δε μπόρεσε να αντισταθεί στην ομάδα της Σύρου.

Η Ελπίδα ξεκίνησε καλά αλλά μετά από μία κακή περιστροφή και το σερβίς του Στερν το σκορ στο 1ο σετ από 16-15 έγινε 16-21. Ο Φοίνικας κράτησε τη διαφορά και τελείωσε το σετ με πόντο του Στοΐλοβιτς.

Εντελώς διαφορετικό ήταν το 2ο σετ. Ο Φοίνικας με τον Κανέλλο και το λάθος των γηπεδούχων προηγήθηκαν 10-8. Τα σερβίς των Κωστόπουλου, Κανέλλου και οι κόντρα επιθέσεις έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα του Γιάννη Ορφανού με 20-15. Ομως η Ελπίδα τα έδωσε όλα και με δύο μεγάλα σερί έκανε τεράστια ανατροπή. Αρχικά με σερί 3-0 μείωσε 18-20, ενώ με το σερβίς του Καπετανίδη έκανε ακόμα ένα σερί 3-0 και προσπέρασε από 20-22 σε 23-22. Ο Γκονζάλες ισοφάρισε 23-23 αλλά με δύο μπλοκ Φερέλ και Χαριδήμου τελείωσε το σετ 25-23 για το 1-1.

Από το 3ο σετ ο Γκονζάλες με το σερβίς του έκανε γρήγορα το σκορ 7-1, η Ελπίδα δεν απάντησε και το σετ έκλεισε 25-16 με τον Μήλη. Ιδια εικόνα στο 4ο σετ όπου αυτή τη φορά το σερβίς του Χριστόφα έκανε το 6-1 και από εκεί και πέρα ο Φοίνικας έτρεξε στη νίκη.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Παπαδοπούλου Χρ., Σταυρίδης, Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.

*Οι πόντοι του Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 4 άσσοι, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 12 άσσοι, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 25-23, 16-25, 13-25)

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ (Σπύρος Γκολίτσης): Μάντζιος 9π. (9/13επ., 44%υπ., 33%αρ.), Χαριδήμου 11 (10/21επ., 1 μπλοκ), Mακόφσκι 4 (3/4, 1 άσσος), Καπετανίδης 7 (6/18, 1 άσσος, 39%υπ., 18%αρ.), Φερέλ 8 (5/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ιλουόνι 9 (7/13επ., 2 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. – 52%υπ., 29%αρ.), Μανωλάης, Μάρτσης, Καρακόλιας, Γαληρόπουλος 1 (1/5επ.), Παπαδόπουλος 1 (1 άσσος), Σταυρίδης (λ).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 15π. (9/19επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Στοΐλοβιτς 11 (9/15επ., 2 άσσοι, 37 επί, 22%αρ.), Χριστόφας 6 (2/5επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Στερν 13 (10/19επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 57%υπ., 29%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/4επ., 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης λ. (53%υπ., 42%), Κωστόπουλος, Λινάρδος, Μήλης.