Επέστρεψε στις νίκες και «ξέσπασε» στη Κανάρια

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ άφησε καλές εντυπώσεις και επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εύκολα της Γκραν Κανάρια με 102-87. Οι «πράσινοι» επέβαλαν το ρυθμό τους από το πρώτο μέρος και έτσι πήραν μια ακόμη νίκη στο κλειστό του ΟΑΚΑ, αφήνοντας πίσω τους το κακό αποτέλεσμα με τη Μπάγερν.

Εκπληκτική εμφάνιση από τους Κιθ Λάνγφορντ και Λούκας Λεκαβίτσιους οι οποίοι σημειώσαν από 16 πόντους με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να τον ακολουθεί με 15 και τους Νίκο Παππά – Ντεσόν Τόμας να ακολουθούν με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Οι Ντίνος Μήτογλου και Γιώργος Παπαγιάννης άφησαν καλές εντυπώσεις, με τον Νικ Καλάθη να «σταματά» στις 9 ασίστ.

Νωθρό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Γκραν Κανάρια να παίρνει αρχικά το προβάδισμα 6-9 και μετέπειτα να φτάνει σε double score (6-12). Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν αρκετά λάθη στην άμυνά τους και άφησαν ελεύθερα σουτ στην ισπανική ομάδα, η οποία και τα αξιοποίησε. Η είσοδος του Ιωάννη Παπαπέτρου στο παρκέ έδωσε ενέργεια στο «τριφύλλι» και με ένα σερί 8-0, οι «πράσινοι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα για το 14-12. Το μομέντουμ των γηπεδούχων δεν σταμάτησε εκεί όμως και έτσι οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έφτασαν εύκολα στο 21-14 το οποίο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου, βελτιώνοντας αισθητά την αμυντική τους λειτουργία και με τον Παπαπέτρου να μετρά ήδη 7 πόντους στο ματς.

Με τον ίδιο φρενήρη ρυθμό μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ο οποίος έφτασε αρκετά εύκολα στο +10 (29-19) με κύριο πρωταγωνιστή τον Ντεσόν Τόμας να ο οποίος έφτασε στους 10 πόντους στο ματς. Η άμυνα των «πρασίνων» ήταν αδιαπέραστη και έτσι διατηρούσαν το προβάδισμά τους χωρίς καμία δυσκολία (37-27). Αξιοσημείωτο επίσης το γεγονός πως οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ διατηρούσαν την επίθεσή τους κυρίως από το «ζωγραφιστό», έχοντας μόλις 1/3 τρίποντα. Εξαιρετική απόδοση και από τον Λούκας Λεκαβίτσιους ο οποίος κάλυψε το κενό του Νικ Καλάθη με τον Λιθουανό γκαρντ να μετρά 9 πόντους στο παιχνίδι. Το «πράσινο» μομέντουμ διατηρήθηκε και έτσι το «τριφύλλι» έφτασε στο +16 για το 47-31. Η άμυνα των γηπεδούχων «χαλάρωσε» και έτσι δέχθηκαν μερικά εύκολα καλάθια με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 50-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Νικ Καλάθης αποφάσισε να μοιράσει θέαμα και ασίστ, με τον Έλληνα γκαρντ να δίνει τρείς τελικές πάσες στους συμπαίκτες του η μία καλύτερη από την άλλη φτάνοντας στις 8 ασίστ στο ματς και τη διαφορά να διευρύνεται στο +18 (58-40). Ο Παναθηναϊκός είχε επιβάλλει πλήρως το ρυθμό του στο παρκέ, με τη Κανάρια να μην μπορεί να αντιδράσει και το σκορ είχε διατηρηθεί στο +18 (72-54) για το «τριφύλλι». Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ο κύριος πρωταγωνιστής όντας ο πρώτος σκόρερ των «πρασίνων», έχοντας πετύχει 16 πόντους στην αναμέτρηση, εκ των οποίων οι 10 στο τρίτο δεκάλεπτο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 74-55 στη λήξη του.

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους έφτασε αθόρυβα τους 12 πόντους στην αναμέτρηση στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενισχύοντας σημαντικά την επίθεση του «τριφυλλιού» με τη διαφορά να εκτινάσεται στο +23 (80-57) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η Γκραν Κανάρια έδωσε σημάδια ζωής και… Παναθηναϊκού επιτρέποντος, έκανε ένα επιμέρους 11-4 μειώνοντας τη διαφορά στο 84-68 με τους «πράσινους» να έχουν δώσει δικαιώματα στην ισπανική ομάδα με τη κακή τους αμυντική λειτουργία αλλά και την επιθετική τους δυστοκία (3/12 τρίποντα). Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ αντέδρασαν ωστόσο και έφτασαν τη διαφορά στο 95-78. Το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί και με διατήρηση δυνάμεων, το «τριφύλλι» πήρε εύκολα τη νίκη με 102-87.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 50-36, 74-55, 102-87.