Επέστρεψε στις νίκες η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στις νίκες. “Λευκή” ισοπαλία για Άστον Βίλα και Μπέρνλι

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-3, για την 13η αγωνιστική της Πρέμιερ λιγκ.

Μετά από δύο ματς χωρίς νίκη σε Αγγλία και Ευρώπη, οι “Κόκκινοι Διάβολοι” επέστρεψαν στις νίκες και στην 6η θέση με 23β. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν την 12η ήττα τους σε 13 ματς (έχουν μόλις μία ισοπαλία), βρίσκονται στην τελευταία θέση με έναν βαθμό και πλέον μόνο με θαύμα θα παραμείνουν στην πρώτη κατηγορία.

Στα αγωνιστικά, ο γκολκίπερ των «κόκκινων διαβόλων», Ντιν Χέντερσον, έκανε «δώρο» στον ΜακΓκόλντρικ στο 5ο λεπτό που έκανε το 1-0. Πριν κλείσει το ημίχρονο ο Μάρκους Ράσφορντ και ο Αντονί Μαρσιάλ είχαν φέρει την ομάδα του Σόλσκιερ σε «θέση οδηγού».

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ράσφορντ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ φάνηκε να δίνει (ουσιαστικά) «τέλος» στο ματς, κάτι που κι έγινε παρά το δεύτερο προσωπικό γκολ του ΜακΓκόλντρικ στο 87΄, διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Αστον Βίλα- Μπέρνλι 0-0

Στο Βίλα Παρκ η Άστον Βίλα ήρθε ισόπαλη 0-0 με τη Μπέρνλι, η οποία συνεχίζει αήττητη για δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς και τρίτο συνολικά.

Με το βαθμό που απέσπασε η ομάδα του Σον Ντάις κατάφερε να ξεφύγει, έστω και οριακά, από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ οι «χωριάτες» από την πλευρά τους δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στις νίκες τους.