Ρόμα-Τορίνο: Νίκη και τέταρτη θέση για Ρόμα

Άνετη νίκη που την ανεβάζει στην 4η θέση πήρε η Ρόμα, απέναντι στην Τορίνο.

Νίκη τετράδας για τη Ρόμα που νίκησε με 3-1 την Τορίνο στο Ολίμπικο. Η κακή εικόνα της Τορίνο δεν έχει τελειωμό, με τους «ταύρους» να γνωρίζουν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους, μετά από 12 αγωνιστικές στη Serie A.

Η Ρόμα έφτασε τους 24 βαθμούς, όσους έχει και η Γιουβέντους. Από την άλλη, η Τορίνο παρέμεινε στους 6 πόντους και την 19η θέση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι έμειναν από νωρίς με δέκα παίκτες. Στο 7′ και το 14′ ο Σίνγκο αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Αυτό εκμεταλλεύτηκε στη συνέχεια η Ρόμα, που στο 27′ άνοιξε το σκορ με τον Μικιταριάν.

Λίγο πριν το ημίχρονο οι Τζιαλορόσι έκαναν δύο τα τέρματα τους, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βερετούτ, στο 43′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πελεγκρίνι έκανε το 3-0 στο 68ο λεπτό, ενώ το μόνο που κατάφερε η Τορίνο ήταν να μειώσει με γκολ του Μπελότι στο 73′.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Τρίτη 15 Δεκεμβρίου

Ουντινέζε – Κροτόνε 0-0

Μπενεβέντο – Λάτσιο 1-1 (45′ Σκιαταρέλα / 25′ Ιμόμπιλε)

Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου

Γιουβέντους – Αταλάντα 1-1 (29′ Kιέζα / 57′ Φρόιλερ)

Φιορεντίνα – Σασουόλο 1-1 (35′ Βλάχοβιτς / 13′ Τραορέ)

Τζένοα – Μίλαν 2-2 (47′, 60′ Ντέστρο / 52′ Καλάμπρια, 83′ Καλουλού)

Βερόνα – Σαμπντόρια 1-2 (70′ Ζαγκάνι/41′ Έκτνταλ, 54′ Βέρρε)

Ίντερ – Νάπολι 1-0 (73′ Λουκαάκου)

Πάρμα – Κάλιαρι 0-0

Σπέτσια – Μπολόνια 2-2 (19′, 63′ Ν’ Ζολά / 72′ Ντομίνγκες, 90′ Μπάροου)

Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου

Ρόμα – Τορίνο 3-1 (27′ Μικιταριάν, 43′ πεν. Βερετούτ, 68′ Πελεγκρίνι / 73′ Μπελότι)