Επέστρεψε στις νίκες ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός λυτρώθηκε από τον Κολοβό ντεμπούτο για τον εξαιρετικό Γκρατερόλ.

Για την 23η αγωνιστική του Ελληνικού Πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός νίκησε δύσκολα τον Ιωνικό με 1-0 στο γήπεδο του Αγρινίου.

Στο πρώτο ημίχρονο αγώνας είχε αρκετά χαμηλό ρυθμό, αλλά ο Ιωνικός ήταν πιο ενεργητικός καθώς στο 5΄ κέρδισαν φάουλ, ο Λοβέρα εκτέλεσε η μπάλα σταμάτησε ομως  στη συμβολή των δοκών του Γκρατερόλ. Στο 20’ ο Φαντιγκά πέρασε δύο αντιπάλους, μπήκε στην περιοχή και δοκίμασε το σουτ, ωστόσο ο Γκρατερόλ μπλοκάρε.

Στην συνέχεια ο Παναιτωλικός έφερε το ματς ίσια χάνοντας  την πρώτη του καλή στιγμή στο στο 41’, με τον Μλάντεν όταν βρήκε τον Λιάβα κι εκείνος από πλάγια θέση έκανε το σουτ, αλλά ο Χουτεσιώτης ήταν σε ετοιμότητα .

Στο 51’ ο Παναιτωλικός είχε δοκάρι σε πολύ δυνατό σουτ του Σενγκέλια, ενώ στο 60’ το σουτ του Καρέλη έφυγε άουτ. Τη λύση έδωσε τελικά για τους γηπεδούχους ο Κολοβός στο 74’. Ο Καμπράλ έκανε ένα αβίαστο λάθος, ο Μόρσεϊ -ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο ματς- «σέρβιρε» προς τον Κολοβό που δεν λάθεψε από το ύψος του πέναλτι κάνοντας το 1-0 για τον Παναιτωλικό.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε παρόλο που στις καθυστερήσεις ο Μύγας απείλησε ο Γκρατερόλ έκανε μία τρομερή επέμβαση στο τετ-α-τετ, κρατώντας την πολύτιμη νίκη για τον Παναιτωλκό.

Πλέον ο Παναιτωλικός  ανέβηκε στην 7η θέση και πλησίασε στους 4 βαθμούς τον 6ο Άρη και τη ζώνη των play-off.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός(Γιάννης Αναστασίου):  Γκρατερόλ, Λιάβας, Μλάντεν, Μάλης, Χουχούμης, Μάρτενσον, Ντίας, Κολοβός (88’ Μπουζούκης), Ντουάρτε (85’ Αποστολάκης), Σενγκέλια (72’ Μόρσεϊ), Καρέλης (72’ Ζοάο Πέδρο).

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Αντούνες (81’ Μάνος), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Μπουένα, Λοβέρα (63’ Καμπράλ), Σάκιτς, Φαντιγκά, Σέμπα (80’ Μασάς), Μάντζης.