ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: “Ασπρόμαυρο” το ντέρμπι των “Δικεφάλων”

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι των «Δικεφάλων» και μπήκε εκ νέου στο κόλπο του πρωταθλήματος.

Για την 23η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ στην Τούμπα και μπήκε ξανά στο κόλπο του πρωταθλήματος.

Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν ο Νάρεϊ (14′) και ο Κουλιεράκης (61′). Πλέον οι Θεσσαλονικείς έχουν 47β, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν 50β, έχοντας ένα ματς λιγότερο.

Η πρώτη σημαντική στιγμή ήταν στο 4ο λεπτό για την ΑΕΚ με το σουτ του Λιβάϊ Γκαρσία που έφυγε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στην πρώτη ευκαιρία στο 14ο λεπτό με το σουτ του Νάρεϊ εκτός περιοχής μετά την εκπληκτική πάσα του πεσμένου κάτω Κωνσταντέλια.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει στο 22ο λεπτό με το σουτ του Πινέδα που έδιωξε ο Κοτάρσκι.

Στα επόμενα πέντε λεπτά είχαμε δύο μακρινά σουτ από Ζίβκοβιτς και Χατζισαφί που δεν βρήκαν στόχο.

Στο 41ο λεπτό, ο Αραούχο βρέθηκε έξω από την περιοχή έκανε το σουτ που κατέληξε λίγο έξω από την εστία του ΠΑΟΚ.

Στο 51ο λεπτό, ο Γκαρσία από πλάγια θέση απείλησε την εστία του ΠΑΟΚ αλλά αστόχησε.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ρότα γύρισε την μπάλα από τα δεξιά, ο Γιόνσον βρέθηκε στην πορεία της μπάλας αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 62′, ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το προβάδισμα του με την κεφαλιά του Κουλιεράκη που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αθανασιάδη (2-0.

Στο 71ο λεπτό, ο Γκατσίνοβιτς μπήκε στην περιοχή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του βρέθηκε απέναντι από τον Κοτάρσκι που έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Σε διάστημα δύο λεπτών, ο Κοτάρσκι κράτησε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ στις προσπάθειες των Τσούμπερ και Σιντιμπέ.

Σκόρερ: 14′ Νάρεϊ, 61′ Κουλιεράκης

Κίτρινες: Νάρεϊ – Αραούχο

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ινγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντόουγκλας, Ντάντας (81′ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας (90’+2′ Φιλίπε Σοάρες), Α. Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ (88′ Τάισον), Ολιβέιρα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μουκουντί, Ρότα (80′ Σιντιμπέ), Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον (63′ Γκατσίνοβιτς), Πινέδα (72′ Ελίασον), Άμραμπατ, Λιβάι (80′ Τσούμπερ), Αραούχο (80′ Φαν Βέερτ).