Έπιασε 13αρι και ανέβηκε στην κορυφή

Χωρίς να ζοριστεί στο ελάχιστο και προσφέροντας θέαμα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε από το κλειστό της Λήμνου επικρατώντας με το άνετο 84-62 του Ήφαιστου στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League.

Με αυτήν την νίκη οι πρωταθλητές έκαναν το 13/13 διευρύνοντας παράλληλα το σερί νικών στη regular season στο 63-0. Από την άλλη πλευρά ο Ήφαιστος Λήμνου υποχρεώθηκε στην πρώτη του φετινή ήττα η οποία όμως δεν μπορεί να χαλάσει την όλη αγωνιστική εικόνα που έχει φτιάξει ο κόουτς Μανωλόπουλος.

Πλέον το μυαλό των παικτών του Ήφαιστου είναι στην επόμενη αναμέτρηση κόντρα στον Πανιώνιο, ενώ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δοκιμάζεται στο Ισραήλ κόντρα στην Μακάμπι με την νίκη να είναι το μοναδικό πλέον ζητούμενο.

Σε πολύ καλή κατάσταση οι Ντεσόν Τόμας – Τζέιμς Γκιστ, πέτυχαν από 15 πόντους ο κάθε ένας, με τον πρώτο να έχει 6/9 δίποντα και 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27 λεπτά και τον δεύτερο να μετρά 5/8 δίποντα και 5/6 βολές σε κάτι λιγότερο από 19 λεπτά συμμετοχής.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης το καλό πρώτο δεκάλεπτο που έκανε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με τους παίκτες του Πιτίνο να είναι πολύ συγκεντρωμένοι σε αντίθεση με τον Ήφαιστο που ήταν πολύ νευρικός και άστοχος.

Με τους Καλάθη, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Γκιστ στο αρχικό του σχήμα, ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλό ρυθμό στην επίθεση, ο Πιτίνο έκανε πολύ νωρίς τις πρώτες μαζεμένες αλλαγές, το 6-10 στο έκτο λεπτό δεν τον προβλημάτισε καθώς ο Ήφαιστος είχε 1/9 σουτ, σίγουρα όμως οι πράσινοι δεν μπήκαν όπως ήθελαν στην αναμέτρηση, τουλάχιστον στη μία πλευρά του γηπέδου. Ακόμη κι έτσι, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με double score (10-20) καθώς οι γηπεδούχοι μέτρησαν 2/15 σουτ απέναντι στην καλή άμυνά τους, διατήρησαν διψήφια διαφορά στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, την έστειλαν στους 17 (19-36) με τρίποντο του Παππά στο 17′ και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 27-41 χωρίς να λάμψουν, αλλά με σοβαρότητα να διακρίνει το παιχνίδι τους.

Ένα 0-6 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έγραψε το 27-47 για τον Παναθηναϊκό, ένα μικρό ξέσπασμα του Ηφαίστου οδήγησε σε timeout του Πιτίνο στο 24′ με τη διαφορά στους 18 (34-52), η ομάδα της Λήμνου μείωσε μέχρι τους 13 (45-58), εκεί όμως οι πράσινοι απάντησαν με ένα σερί 0-7, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 45-65 και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Η τέταρτη περίοδος δεν είχε ποιότητα, είχε γκρίνια, με τον Παππά να δέχεται τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και τελικό σκορ που δείχνει τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στους δύο μονομάχους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Συμεωνίδης, Τζιοπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 27-41, 45-65, 62-84

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7 (2/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 12 (8 ριμπάουντ), Γουίγκινς 3, Σμιθ 16 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Φρεϊμάνις 11 (1/7 τρίποντα), Μανωλόπουλος 5 (1), Μούρτος 4, Σταμάτης 2, Διαμαντάκος, Γόντικας 2, Μπακέας, Γαρέζος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 15 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές), Καλάθης 3 (1/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Μήτογλου 3, Κιλπάτρικ 11 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 6, Παππάς 8 (2/6 τρίποντα), Καλαϊτζάκης, Βουγιούκας 3, Αντετοκούνμπο 9 (1), Λεκαβίτσιους 2, Τόμας 15 (6/9 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ)