Στην τετράδα η Μιλαν,

Η Μίλαν νίκησε στην Γένοβα της Τζένοα με 0-2 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της Σέριε Α’ στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο η Τζένοα ήταν η κυρίαρχος στο παιχνίδι δημιούργησε πολλές ευκαιρίες οι περισσότερες εκ των οποίων αναχαιτίστηκαν από τον νεαρό αλλά εξαιρετικό τερματοφύλακα της Μίλαν Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα.

Η Μίλαν απειλούσε μόνο με μακρινά σουτ που δεν βρήκαν στόχο και ήταν πολύ ευάλωτη αμυντικά.

Ο Ντοναρούμα έδιωξε δύο εκπληκτικά σουτ μέσα από την περιοχή των Μπέσα στο 26′ και του Πάντεφ στο 32ο λεπτό και βοήθησε την Μίλαν να διατηρήσει το γοητευτικό μηδέν στην εστία της.

Η μόνη πραγματική ευκαιρία της Μίλαν ήταν το σουτ του Πακέτα στις καθυστερήσεις που βρήκε το αριστερό δοκάρι του Ράντου και έφυγε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ένα διαφορετικό πρόσωπο η Μίλαν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ που της έδωσαν την νίκη.

Η Τζένοα ήταν επιθετική όπως το πρώτο μέρος αλλά δεν πρόσεξε καθόλου τα μετόπισθεν της και δέχτηκε δύο τέρματα που δεν άξιζε.

Ο Μπορίνι στο 71′ άνοιξε το σκορ από το γύρισμα του Αντρέα Κόντι και ο Σούσο ύστερα από την ασίστ του Πάτρικ Κουτρόνε στο 83ο λεπτό έγραψε το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

Τζένοα: Ράντου, Ρομέρο, Ζουκάνοβιτς, Μπιράγκι(Περέιρα 76′), Κρισίτο, Ρολόν, Βελόσο(Νταλμόντε 84′), Λάζοβιτς, Μπέσα, Κουάμε, Πάντεφ(Φαβίλι 58′)

Μίλαν: Ντοναρούμα, Ζαπάτα(Κόντι 14′), Μουσάκιο, Ροντρίγκεζ, Αμπάτε, Μπακαγιόκο, Πακέτα, Τσαλχάνογλου(Μάουρι 79′), Μπορίνι, Σούσο(Καστιγιέχο 88′), Κουτρόνε

Κάρτες: Μπορίνι, Ρομέρο, Κουτρόνε, Πακέτα, Ρολόν, Ζουκάνοβιτς