Έπιασε εξάδα η Λυών, αυτοκτόνησε η Νις

Για την 26η αγωνιστική της Ligue 1, η Λύων κέρδισε εκτός έδρας την Μετς με 0-2 και ανέβηκε στην 6η θέση, ενώ η Νις αν και προηγήθηκε με δύο γκολ της Μπρεστ, παραχώρησε ισοπαλία με 2-2 και έχασε την ευκαιριά να ανέβει στην 5η θέση.

Μετς-Λυών 0-2

Ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες, με την πρώτη σημαντική  ευκαιρία να έρχεται στο 35΄και λίγο πριν το τέλος, η Λυών κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό και ουσιαστικά χωρίς φάσεις. Αποτέλεσμα του σκληρού παιχνιδιού ήταν η κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Ντιαλό, αφήνοντας τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο. Η Λυών εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στις καθυστερήσεις πέτυχε δεύτερο γκολ και  ανέβηκε στην 6ηθέση με 37 βαθμούς, τρείς λιγότερους από την 4η θέση. Από την πλευρά της η Μετς έμεινε 15η με 28 βαθμούς.

Στο 35΄ Εκαμπί πήδηξε ψηλότερα από όλους, έπιασε μια δυνατή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε  έξω από το αριστερό δοκάρι.

Ο Κορνέ βρήκε λίγο χώρο στο 44΄, έπιασε στο σουτ, όμως ο Ουκιτζά έπεσε σωστά και απομάκρυνε την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα η Λυών κέρδισε πέναλτι. Ο Κορνέ ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Ουκιτζά έπεσε στην αριστερή του γωνία αλλά ο διαιτητής έδωσε επανάληψη, με τον Ντεμπελέ να αναλαμβάνει αυτή την φορά την εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ.

Στο 71΄η μπάλα έφτασε  στον Φοφανά εκείνος από καλή σήμειο σούταρε, περιοχής προς την εστία, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90+3′, ο Αουάρ έκανε μια εξαιρετική ατομική ενέργεια, μπήκε μέσα στην περιοχή  και έγραψε το τελικό 0-2

Μετς:  Ουκιτζά, Σεντονζέ, Αμπροζ(79΄Νιαν), Μπόγιε, Ουντόλ, Ανγκμπάν(79΄Γκαρμπα), Φοφανά, Ντοράμ, Νγκετέ(88΄Γιαντέ), Ντιαλό, Νιανέ

Λυών:  Λόπες, Ντεναγιέρ, Μαρτσέλο, Μαρσάλ, Ντιμπουά, Τουσάρ, Γκιμαράες, Κορνέ, Τεριέ, Εκαμπί(86΄Αουαρ), Ντεμπελέ(90+6 Γκουιρί)

Νις-Μπρεστ 2-2

Αυτοκτόνησε η Νις στον αγώνα με την Μπρεστ. Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι σε όλο τον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0, χάρις στα γκολ των Ούνας(23΄) και Ντόλμπεργκ στο (33΄). Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω, Και λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μείωσαν σε 2-1 με τον Γκρασνίρ (45΄). Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 53΄η Νις ισοφάρισε με το αυτογκόλ του Κόστα Σάντος και παρόλο που οι γηπεδούχοι πίεσαν για γκολ και είχαν ευκαιρίες, τελικά κατάφεραν να πανηγυρίσουν έναν σημαντικό βαθμό.

Η Νις βρίσκεται στην 8η θέση με 37 βαθμούς, ενώ η Μπρεστ είναι στην 12η με 34 βαθμούς.