Με ανατροπή επικράτησε η Νάπολι

Πέντε μόλις λεπτά ήταν αρκετά για την Νάπολι να κάνει την ανατροπή, απέναντι στην Μπρέσια και να φύγει με το “διπλό” από το “Μάριο Ριγκαμόντι” με 2-1, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής της Serie A.

Στην 6η θέση έστω και προσωρινά ανέβηκε η ομάδα του Γκατούζο, έχοντας 36 βαθμούς. Από την άλλη μεριά η Μπρέσια βρίσκεται στην 19η θέση με 16 βαθμούς, 6 βαθμούς πίσω από την Τζένοα που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Νάπολι ήταν ανώτερη της Μπρέσια. Οι Ναπολιτάνοι είχαν την κατοχή και τις ευκαιρίες, τις οποίες εκμεταλλεύτηκαν σωστά και πήραν τους τρεις βαθμούς.

Ο Μέρτενς ήταν αυτός που απείλησε αρχικά στο 3ο μόλις λεπτά, για την Νάπολι. Ο Βέλγος έκανε ωραία ατομική ενέργεια, πέρασε δύο αντιπάλους, αλλά το σουτ του, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 23′ και πάλι ο εξτρέμ της Νάπολι έγινε επικίνδυνος, καθώς βρήκε λίγο ελεύθερο χώρο και σούταρε, όμως ο Γιόρονεν μπλόκαρε την μπάλα.

Η Μπρέσια ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 26′. Ο καλύτερος της παίκτης την φετινή σεζόν, μαζί με τον Τορεγκρόσα, Τόναλι εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά, ο Κάνσελορ πετάχτηκε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Κάνσελορ

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και γρήγορα έφτασε στην ισοφάριση. Ο Ινσίνιε έκανε ένα γύρισμα στην μεγάλη περιοχή η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ματέγιου και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Ο Ινσίνιε ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 1-1 για την Νάπολι.

Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν 5 λεπτά για να κάνουν την ανατροπή. Στο 54′ ο Ντι Λορένζο βρήκε ωραία τον Ρουίζ και εκείνος με ένα άπιαστο αριστερό σουτ, έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο δεξί “Γάμα” του Γιόρενεν για το 2-1.

Η Νάπολι πέτυχε και 3ο γκολ με τον Μάρτενς στο 65′, όμως ο διαιτητής το ακύρωσε για οφσάιντ. Η Μπρέσια είχε την στιγμή της να ισοφαρίσει, με τον Μπαλοτέλι στο 72ο λεπτό, αλλά το σουτ μέσα από την περιοχή του “Σούπερ Μάριο” κατέληξε άουτ, με το 1-2 να παραμένει μέχρι το τέλος, υπέρ της Νάπολι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπρέσια (Ντιέγκο Λόπεζ): Γιόρενεν, Σαμπέλι, Κάνσελορ, Ματέγιου, Μαρτέλα, Ντεσένα (85΄Εντόι), Τόναλι, Μπισόλι, Μπγιάρνασον (65′ Σκραμπ), Γιάρομιρ Ζμρχαλ, Μπαλοτέλι.

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα, Ρούι, Κώστας Μανωλάς, Μαξίμοβιτς, Ντι Λορένζο, Έλμας (76′ Ζιελίνσκι), Ντέμε (86΄Ντέμε), Ρουίζ, Ινσίνιε, Πολιτάνο, Μέρτενς (67′ Μίλικ).