Επιβλητική η Τότεναμ, καθάρισε την Άρσεναλ

Νικήτρια στο ντέρμπι του Λονδίνου η Τότεναμ με πρωταγωνιστές τους ασταμάτητους Σον και Κέιν, ξανά πρώτη στη βαθμολογία

Η Τότεναμ επικράτησε με 2-0 της Άρσεναλ εντός έδρας, για την 11η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Τα σπιρούνια ήταν πιο αποτελεσματικά, αξιοποίησαν με καλύτερο τρόπο τις ευκαιρίες τους και πέτυχαν δύο εξαιρετικά γκολ, με τους κανονιέρηδες που παρουσίασαν ένα εξίσου καλό αγωνιστικό πρόσωπο να γνωρίζουν την ήττα στο Λονδρέζικο ντέρμπι.

Πρωταγωνιστές των τερμάτων ήταν οι Κέιν και Σον, που εκτός από τα δύο εκπληκτικά γκολ που πέτυχαν, ήταν αυτοί που μοίρασαν ο ένας το τέρμα του άλλου.

Έπειτα από τη λήξη του ντέρμπι, η βαθμολογία της Πρέμιερ Λιγκ βρίσκει την Τότεναμ στην πρώτη θέση με 24 βαθμούς και την Άρσεναλ 15η με 13 βαθμούς.

Η Τότεναμ άνοιξε το σκορ στην πρώτη της ευκαιρία με καταπληκτικό γκολ του Σον. Αρχικά ο Κέιν πήρε την μπάλα στο κέντρο και προώθησε τον Σον, με τον Κορεάτη να σουτάρει από μακριά στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Λένο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι ρόλοι αντιστράφηκαν και το 2-0 ήταν γεγονός. Ο Σον έδωσε την μπάλα στον Κέιν ο οποίος ήταν μέσα στην περιοχή, έκοψε την μπάλα στο αριστερό του πόδι και εκτέλεσε τον Λένο με ένα πολύ δυνατό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα αφού πρώτα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Αν και η διάθεση και ο ρυθμός ήταν παρόν και από τις δύο πλευρές, δεν υπήρξε κάποια άλλη κλασική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο 45λεπτο του αγώνα και οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν με γρήγορους ρυθμούς.

Στο 68′ λεπτό ο Λακαζέτ πήρε μια εξαιρετική κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως τον σταμάτησε ο Λιορίς που υπολόγισε το σκάσιμο της μπάλας και παραχώρησε κόρνερ.

Η Άρσεναλ είχε πολύ κατοχή έξω από την περιοχή των ”σπιρουνιών” όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία.

Σκόρερ : 13′ Σον, 45+1′ Κέιν

Κίτρινες : 41’Σέλσο, 75′ Τζάκα, 80′ Λακαζέτ

Τότεναμ (Μουρίνιο): Λιορίς, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Ντάιερ, Ρεγκιλόν, Σισοκό, Χοιμπιέργκ, Μπερχβάϊν (90+2′ Ροντόν), Σέλσο, Σον (89′ Λούκας Μόουρα), Κέιν

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Γκαμπριέλ, Χόλντινγκ, Τιέρνι, Μπεγερίν (75′ Ν’Κειτά), Πάρτεϊ (45′ Θεμπάγιος), Τζάκα, Σάκα, Γουίλιαν, Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ

Γουέστ Μπρομ – Κρίσταλ Πάλας 1-5

Στο παιχνίδι των 14:00 η Γουέστ Μπρομ υποδέχθηκε την Κρίσταλ Πάλας στο ”Δε Χόθορνς” για την 11η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με το βαρύ 1-5 ανεβαίνοντας έτσι στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα απέχοντας μονάχα τρείς βαθμούς από την πεντάδα. Η Γουέστ Μπρομ παραμένει στην προτελευταία θέση με μονάχα μια νίκη κόντρα στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και 3 ισοπαλίες.

Η δυναμική Κρίσταλ Πάλας χτύπησε μόλις στο 8′ λεπτό ανοίγοντας το σκορ, όμως στο 30′ ο Γκάλαχερ έφερε το ματς στα ίσα. Πλήγμα αποδείχθηκε η αποβολή του Περέιρα για τους γηπεδούχους στο 34′ λεπτό, αφού στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζάχα και ο Μπεντεκέ πέτυχαν από δύο τέρματα ο καθένας κάνοντας το τελικό 1-5.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Λέστερ 1-2

Η Λέστερ επικράτησε επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με σκορ 1-2 για την 11η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι ”αλεπούδες” προηγήθηκαν στο 24′ λεπτό με τον Πέρεθ όμως δύο λεπτά μετά η τοπική Γιουνάιτεντ ισοφάρισε με πρωταγωνιστή τον ΜακΜπέρνι. Λυτρωτής των φιλοξενούμενων ήταν ο Βάρντι ο οποίος στο 90′ λεπτό πέτυχε το γκολ που χάρισε στις ”αλεπούδες” την νίκη και τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Η Λέστερ πορεύεται τώρα στην 3η θέση του Αγγλικού πρωταθλήματος με 21 βαθμούς ενώ η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ είναι τελευταία κατέχοντας μονάχα έναν βαθμό σε 11 αγωνιστικές.