Επικράτησαν Αστέρας και Τρίκαλα, πρώτες νίκες για Παναιτωλικό και Λαμία

Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης έκαναν σημαντικά βήματα πρόκρισης στη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επικράτησαν 4-0 και 1-0 των Ιαλυσού και Πλατανιά, αντίστοιχα.

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Λαμία (όπως και ο Παναιτωλικός) κόντρα στον Αιολικό, ενώ τα Τρίκαλα επικράτησαν του Εργοτέλη.

Ιαλυσός – Παναιτωλικός 0-4

Ο Παναιτωλικός επικράτησε του Ιαλυσού στην Ρόδο με το επιβλητικό 4-0, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση. Πρώτη νίκη φέτος για τα “καναρίνια”.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς όμως ο Παναιτωλικός κατάφερε και ισορρόπησε άμεσα το παιχνίδι και προηγήθηκε χάρη στο τέρμα του Σιέστεντ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 53ο ο Ντάλσιο με κοντινό πλασέ σημείωσε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι παίκτες του Χάβου δεν άφησαν περιθώρια, ενώ πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Ρομάν, ο οποίος σκόραρε στο 85ο λεπτό, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ταχάρ πρόσθεσε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, διαμορφώνοντας το 0-4.

Πλατανιάς – Αστέρας Τρίπολης 0-1

Σημαντική νίκη για την πρόκριση πέτυχε και ο Αστέρας Τρίπολης με 1-0 στα Περιβόλια επί του Πλατανιά.

Οι Αρκάδες βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν και τελικά στο 51ο λεπτό ο  Τασουλής άνοιξε το σκορ. Ο αριστερός μπακ δοκίμασε τις δυνατότητες του από μακρινή απόσταση, νίκησε τον Μαντζάρη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Αιολικός – Λαμία 0-3

Νικηφόρα πέρασε από την έδρα του Αιολικού στη Μυτιλήνη, η Λαμία, καθώς επικράτησε με 3-0 και πρακτικά “κλείδωσε” την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το πρώτο γκολ που άνοιξε το σκορ για τους «κυανόλευκους», πέτυχε ο Ρόμανιτς στο 15ο λεπτο, ενώ ο Τιρόνε διεύρυνε το προβάδισμα στο 45′ για το 2-0. Τη νίκη «κλείδωσε» ο Σάλιακας που διαμόρφωσε το τελικό 0-3 στο 70ο λεπτό, ο οποίος απέφυγε τον αντίπαλο γκολκίπερ και πλάσαρε υπέροχα για το τρίτο γκολ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την Λαμία, καθώς μετά από οκτώ ματς στο πρωτάθλημα δεν τα είχε καταφέρει.

Α.Ο. Τρίκαλα – Εργοτέλης 3-2

Τα Τρίκαλα επικράτησαν του Εργοτέλη με 3-2 στην μεταξύ τους αναμέτρηση, με τον Ελευθεριάδη στο 54’ να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ο Τσίπρας στο 67’ χάρισε στον Εργοτέλη το γκολ της ισοφάρισης, πετυχαίνοντας αυτογκόλ, ενώ ο Ιατρίδης στο 70’ πέτυχε και το δεύτερο και τελευταίο γκολ των Κρητικών. Ο Εργοτέλης αν και προηγήθηκε δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και λίγα λεπτά μετά την είσοδο του Πελάεθ στο παιχνίδι, η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ισπανού έφερε το ματς στα ίσα (2-2). Στο 89’ ο «μοιραίος» Τσίπρας με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-2.