Επικράτησαν Έιμπαρ και Χετάφε εντός έδρας

Η 11η αγωνιστική της La Liga ολοκληρώθηκε με τρεις αναμετρήσεις, στις οποίες Έιμπαρ και Χετάφε επικράτησαν εντός έδρας απέναντι σε Βιγιαρεάλ και Γρανάδα. Ισόπαλες αναδείχτηκαν Μαγιόρκα και Οσασούνα στο Σον Μοΐξ.

Έιμπαρ-Βιγιαρεάλ 2-1

Στο Δημοτικό Στάδιο Ιπουρούα, Έιμπαρ και Βιγιαρεάλ ήρθαν αντιμέτωπες με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη στο τέλος με 2-1.

Οι δύο πλευρές επιχείρησαν να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί. Στο 19’, έγινε η πρώτη καλή στιγμή για την Έιμπαρ, όταν ο Οραγιάνα δημιούργησε μια καλή ευκαιρία για γκολ, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι προσπάθειες στο αντίπαλο τέρμα συνεχίστηκαν και για τις δύο πλευρές, αλλά το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας (62’), ο Κίκε δέχτηκε την σέντρα μετά από ένα καλοχτυπημένο κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Βιγιαρεάλ επιχείρησε με στατικές φάσεις να απειλήσει την αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς επιτυχία. Οι αλλαγές έφεραν αποτέλεσμα, αφού ο Μορένο – ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 67’ – βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, κάνοντας ένα γρήγορο σουτ, ισοφαρίζοντας για το 1-1.

Όλα έδειχναν πως το 1-1 θα έμενε ως το τέλος, αλλά η Έιμπαρ δεν είπε την τελευταία της λέξη. Παρ’όλο που η Βιγιαρεάλ έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα γκολ, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που σκόραραν. Ο Ορεγιάνα, στο 90+5’, βρήκε την μπάλα μετά την σέντρα και έστειλε την μπάλα χαμηλά με κεφαλιά για το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Μαγιόρκα-Οσασούνα 2-2

Μαγιόρκα και Οσασούνα διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Στάδιο Σον Μοΐξ, αλλά αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Χωρίς να γίνουν απειλητικές, οι δύο πλευρές δεν βρήκαν διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμα. Στο 21’, ο Τόρες έκανε ένα απρόσεκτο φάουλ στην περιοχή και ο διαιτητής σφύριξε το πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Ο Λάγκο Τζούνιορ ανέλαβε την εκτέλεσή του και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του κάνοντας το 1-0. Η Μαγιόρκα ανέβασε ρυθμούς και δημιούργησε ευκαιρίες, χωρίς αποτέλεσμα.

Οι απειλητικές εμφανίσεις των γηπεδούχων συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Αντ’ αυτού, στο 69’, ο Ροβίραέκανε μια εξαιρετική κούρσα και όταν έφτασε στην περιοχή έκανε το σουτ νικώντας τον τερματοφύλακα για το 1-1.

Έξι λεπτά αργότερα (75’), η Μαγιόρκα πήρε ξανα τα ηνία όταν ο Σεβίγια ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του και έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας, σημειώνοντας το 2-1. Δύο λεπτά αργότερα (77’), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου, όταν ο Ρούμπεν Γκαρσία βρήκε δίχτυα από αρκετά δύσκολη θέση, καθώς εκμεταλλεύτηκε την σέντρα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο τέρμα για το 2-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Χετάφε-Γρανάδα 3-1

Στο Στάδιο Αλφόνσο Πέρεθ, η Χετάφε υποδέχτηκε την Γρανάδα και επικράτησε με 3-1.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν βρήκαν ανοιχτούς διαδρόμους να φτάσουν στο αντίπαλο τέρμα. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ πριν το ημίχρονο, σημειώνοντας δύο γκολ.

Στο 35’, ο Κούκου πέρασε μια φανταστική μπαλιά στον Άνχελ, ο οποίος αντέδρασε γρήγορα και σούταρε από κοντινή απόσταση για το 1-0. Στο 41’, η Χετάφε κέρδισε κόρνερ, ο Τζέισον ανέλαβε να το εκτελέσει και βρήκε τον Αραμπαρί, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι δύο πλευρές ξεκίνησαν με αλλαγές το δεύτερο ημίχρονο σε μια προσπάθεια να αλλάξει η ροή της αναμέτρησης. Οι δύο πλευρές προσπάθησαν με στατικές φάσεις να γίνουν απειλητικές, χωρίς να υπάρχει αποτέλεσμα. Η Γρανάδα, στην πρώτη καλή στιγμή που έκαναν, μείωσαν το σκορ με τον Πουέρτας. Στο 75’, ο Ράμος έκανε ένα σουτ, αλλά ο Σορία απέκρουσε, δίνοντας την ευκαιρία στον Πουέρτας να πάρει το ριμπάουντ και να σκοράρει για το 2-1.

Λίγο πριν το τέλος (88’), οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά δίχτυα, με τον Τιμόρ, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι, αφήνοντας τον τερματοφύλακα αβοήθητο, σημειώνοντας το 3-1. Ήταν και το τελικό σκορ αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν.