Επιστροφή στις νίκες για την “κακή” Μίλαν

Χωρίς να πείσει η Μίλαν, πήρε σημαντική νίκη με 1-0 κόντρα στη Σπαλ μέσα στο Σαν Σίρο.

Ακόμα μία κακή εμφάνιση για την ομάδα του Πιόλι, η οποία κατάφερε να κερδίσει με ένα σουτ του Σούσο από φάουλ στο 63′ και να δώσει τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

Στη 10η θέση αναρριχήθηκε η Μίλαν με 13 βαθμούς, ενώ η Σπαλ έμεινε στη 19η θέση και στις θέσεις του υποβιβασμού με 7 βαθμούς, μετά το τέλος της 10ης αγωνιστικής της Serie A.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σούσο στο 63′ από απευθείας εκτέλεση φάουλ παίρνοντας ως αλλαγή στο 57′.

Αγώνας:

Ένα κακό ποιοτικά πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να φτάσουν με αξιώσεις στις αντίπαλες εστίες. Μικρή διαφορά στην κατοχή υπέρ των “Ροσονέρι”, αλλά χωρίς ουσία.

Με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 63′, ο Σούσο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Μπερίσα έμεινε ακίνητος, βλέποντας μόνο την μαγική εκτέλεση του Ισπανού επιθετικού (1-0).

Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε λίγο πολύ, όπως το πρώτο. Οι Μιλανέζοι είχαν λίγο περισσότερο τη μπάλα στα πόδια τους, αυτή τη φορά παίζοντας με περισσότερο πάθος, αλλά δεν μπόρεσαν πάλι να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες. Χρειάστηκε η απευθείας εκτέλεση φάουλ για να χαρίσει το τρίποντο στους “Μιλανέζους”.

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Ερνάντεζ, Ρομανιόλι, Μουσάκιο (46′ Καλάμπρια), Ντουάρτε, Κέσιε, Μπενασέρ, Πακέτα (88′ Μποναβεντούρα), Τσαλχάνογλου, Πιάτεκ, Καστιγιέχο (57′ Σούσο)

Σπαλ (Σεμπλίτσι): Μπερίσα, Τόμοβιτς, Βικάρι, Κιόνεκ, Ρέκα (82′ Σάλα), Κούρτιτς, Μισιρόλι (71′ Βαλότι), Μούργκια, Στρεφέτσα (82′ Παλόσι), Φλοκάρι, Πετάνια