Επικράτησε απέναντι στη Μαρσέιγ η Αμιάν

Νικήτρια αναδείχθηκε η Αμιάν κόντρα στη Λόπεζ με 3-1, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Παρά την ήττα της η Μαρσέιγ παραμένει στην 5η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος με 13 βαθμούς, ενώ η Αμιάν ανέβηκε στην 11η θέση με 11 βαθμούς.

Μόλις στο 11ο λεπτό, ο Αλεσάμι, μετά από πάσα του Κακουτά, άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν δώδεκα λεπτά αργότερα, με τον Μπενεντέτο να φέρνει το ματς στα ίσα.

Στο 41ο λεπτό ο Γκιρασι, με εύστοχο πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το 2-1. Το τελικό 3-1 για τους γηπεδούχους το διαμόρφωσε ο Μεντόζα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κίτρινες: Τσαλέτα-Τσαρ, Λόπεζ, Ρονγκιερ, Μπλιν

Αμιάν: Γκαρτνερ, Καλαμπρεσι, Σετζού, Ντιμπασί, Αλεσάμι, Μπλιν, Νιαορέ, Οτερο (73’ Ντιαμπατε), Κακουτά (83’ Ζούνγκου), Μεντοζα, Γκιρασι (87’ Μποντμερ)

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σαρ, Περιν, Τσαλέτα-Τσαρ, Σακάι, Λόπεζ (72’ Καουί), Ρονγκιερ, Ζερμέν, Σανσόν (79’ Λιχατζι), Ράντονιτς, Μπενεντέτο