Συνέχεια στις νίκες για τη Χέρτα

Στο Βερολίνο η Χέρτα υποδέχτηκε την Φορτούνα Ντίσελντορφ στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα και οι γηπεδούχοι πέτυχαν την 3η διαδοχική τους νίκη με 3-1.

Η Χέρτα έκανε την ανατροπή πήρε τους τρεις βαθμούς και πλησίασε τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη για να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Χένινγκς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 32’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο λίγα λεπτά αργότερα ο Ιμπίσεβιτς στο 37′ ισοφάρισε για την Χέρτα (1-1).

Πριν την ανάπαυλα στο 44’ ο Ντιλροσουν πέτυχε και το δεύτερο γκολ για την Χέρτα και βρέθηκε ένα βήμα πριν την ανατροπή που πέτυχε ο Νταρίντα στο 62’ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Χέρτα Βερολίνου: Γιαρστάιν, Κλούντερ, Σταρκ, Μπογιάτα, Μιτελσταντ, Σκιέλμπρεντ, Γκριύγιτς, Βολφ(79’ Λέκι), Νταρίντα, Ντιλροσουν(60’ Λουκεμπακιό), Ιμπίσεβιτς(71’ Ζέλκε)

Φορτούνα Ντίσελντορφ: Στέφεν, Τσίμερμαν, Αϊχάν, Κασίμ, Γκισελμαν, Μπέικερ(71’ Μοράλες), Μπονττζεκ, Αμπόμα(63’ Θομι), Φινκ(77’ Καραμάν), Τεκπετέι, Χένινγκς