Επικράτησε εκτός έδρας η Γιουβέντους, νίκη και για Σαμπντόρια

25η αγωνιστική σήμερα για την Σέριε Α και Γιουβέντους και Σαμπντόρια πήραν την νίκη με 1-0. Στις άλλες δύο αναμετρήσεις, δεν υπήρξε νικητής αφού το τελικό σκορ ήταν ισόπαλο.

Μπολονια-Γιουβέντους 0-1

Μπολόνια και Γιουβέντους διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Ρενάτο Νταλ’Άρα, με την “Μεγάλη Κυρία” να παίρνει την νίκη με 0-1.

Η Μπολόνια ήταν αυτή που έχασε ευκαιρίες για ένα γκολ στην αρχή του αγώνα, αλλά χωρίς επιτυχία. Ωστόσο, στην συνέχεια της αναμέτρησης, η Γιουβέντους ανέβασε ρυθμούς, δημιουργώντας ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρει να νικήσει τον τερματοφύλακα. Δεν ήρθε κάποια αλλαγή στο σκορ και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρος, αλλά στάθηκαν άτυχοι. Αντ’ αυτού, η “Μεγάλη Κυρία” άνοιξε το σκορ στο 67′. Ο Ντεμπελέ βρέθηκε στην περιοχή την σωστή στιγμή για να πάρει το ριμπάουντ και να κάνει το σουτ για το 0-1. Η Μπολόνια είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει την συνέχεια της αναμέτρησης, αλλά στάθηκε άτυχη. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και το 0-1 έμεινε ως το τέλος.

Σαμπτόρια-Κάλιαρι 1-0

Η Σαμπτόρια υποδέχτηκε την Κάλιαρι στο Λουίτζι Φεράρις, επικρατώντας με 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες, αφού καμία εστία δεν απειλήθηκε. Στο 10′, ο Τσιγκαρίνι βρήκε ανοιχτό διάδρομο αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πολύ έξω. Ως το τέλος του ημιχρόνου, δεν άλλαξε τίποτα και οι δύο πλευρές πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Σαμπντόρια έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, αλλά δεν ήταν πολύ καλή η προσπάθεια. Ωστόσο, λίγο αργότερα, η Κάλιαρι έκανε φάουλ εντός περιοχής και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Στο 66′, ο Κουαλιαρέλα ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για το 1-0. Οι δύο προπονητές προσπάθησαν με τις αλλαγές να δώσουν άλλο ρυθμό στον αγώνα, αλλά το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

Κιέβο-Τζένοα 0-0

Η Κιέβο φιλοξένησε την Τζένοα στο Μαρκ’Αντόνιο Μπεντεγκόντι, με το 0-0 να μένει ως το τέλος.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο μέρος, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 12′ με τον Στεπίνσκι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Στεπίνσκι έγινε αποδέκτης της μπάλας, αλλά ο τερματοφύλακας την απομάκρυνε, αποκρούοντας. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0, να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος, η Κιέβο έφτασε κοντά στο γκολ στο 50′, όταν ο Κιγίνε εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στην συνέχεια, η Τζένοα επιχείρησε να ανοίξει το σκορ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Τίποτα δεν άλλαξε στην πορεία του αγώνα και το 0-0 ήταν το τελικό σκορ.

Σασουόλο-ΣΠΑΛ 1-1

Σασουόλο και Σπαλ ήρθαν αντιμέτωπες στο Στάδιο Μαπέι, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες σε 1-1.

Η Σασουόλο ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα δημιουργώντας ευκαιρίες για ένα γκολ. Λίγο πριν το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν τον σκορ με τον Πελούσο. Στο 43′, ο Σέλσο έκανε την σέντρα και βρήκε τον Πελούσο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι, κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, δεν υπήρχαν ευκαιρίες από καμία πλευρά με τους προπονητές να προσπαθούν να αλλάξουν τον ρυθμό του αγώνα. Ωστόσο, στο 67′, η ΣΠΑΛ κέρδισε πέναλτι, με τον Παρέχο να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Στο 68’, ο παίκτης αστόχησε από τα 11 μέτρα, για το 1-1. Οι αλλαγές των προπονητών δεν έφεραν αποτέλεσμα και το 1-1 έμεινε ως το τέλος.