Νικητής ο Τσιτσιπάς στην Μασσαλία!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγύρισε τον δεύτερο σημαντικό τίτλο στην καριέρα του αφού επικράτησε στον τελικό του ATP 250, στην Μασσαλία, με 7-5, 7-6 (5) του 30χρονου Μιχαϊλ Κουκούσκιν από τον Καζακστάν και κατέκτησε το τρόπαιο. Ο 20χρονος Έλληνας τενίστας είχε κερδίσει και πέρσι το τρόπαιο στην Στοκχόλμη.

Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστες πήγαιναν γκέιμ-γκέιμ μέχρι το 5-5. Σ΄ εκείνο το χρονικό σημείο, ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 6-5 και στη συνέχεια «έσπασε» το σερβίς του Καζάκου και πήρε το σετ με 7-5, μετά από περίπου 50 λεπτά αγώνα.

Στο δεύτερο σετ, ο Κουκούσκιν αντέδρασε και προηγήθηκε με 5-3, όμως ο Τσιτσιπάς απέδειξε για ακόμη μία φορά πως είναι το μέλλον του παγκοσμίου τένις, καθώς δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια, ισοφάρισε σε 5-5 και προηγήθηκε με 6-5, κατακτώντας το σετ στο τάι μπρέικ με 7-5.