Επικράτησε εντός έδρας η Αλαβές

Στο Μεντιθορότθα, η Αλαβές υποδέχτηκε την Εϊμπάρ για την 23η αγωνιστική της La Liga και επικράτησε με 2-1.

Οι δύο πλευρές προσπάθησαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς επιτυχία. Οι στατικές φάσεις δεν βοήθησαν τους παίκτες να βρουν διαδρόμους στο αντίπαλο τέρμα, χωρίς αποτέλεσμα. Τίποταα δεν άλλαξε και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα άλλαξαν από τα πρώτα δευτερόλεπτα, με την Αλαβές να ανοίγει το σκορ. Ο Πέρεθ λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι δέχτηκε μια όμορφη πάσα στην περιοχή από τον Χοσελού και είχε την ευκαιρία να τελειώσει την φάση, κάνοντας το σουτ στην αριστερή γωνία για το 1-0.

Και οι δύο πλευρές προσπάθησαν να γίνουν απειλητικές μέσω των κόρνερ, αλλά χωρίς επιτυχία. Στο 66’, ο Βιδάλ έδωσε την μπάλα στον Μπούρκε, ο οποίος έκανε ένα δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση, σημειώνοντας το 2-0 για την ομάδα του. Στο 83’, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Ινούι έκανε μια όμορφη πάσα στον Ορεγιάνα, ο οποίος κοντρόλαρε όμορφα την μπάλα στην άκρη της περιοχής και την έστειλε στα αντίπαλα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1.

Ωστόσο, η Εϊμπάρ άργησε να αντιδράσει και δεν κατάφερε να απειλήσει εκ νέου, ώστε να ισοφαρίσει τον αγώνα και το 2-1 ήταν το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Βιδάλ, Ναβάρο, Γκαρσία – Λεόν, Τσαρλς

Αλαβές: Πατσέκο, Ντουάρτε, Μαγκαγιάν, Λαγκουάρδια, Ναβάρο, Μπούρκε (Μέντεζ 71’), Γκαρσία, Φέισα (Πέρεζ Λ. 46’), Βιδάλ, Χοσελού, Καμαράσα

Εϊμπάρ: Ντμίτροβιτς, Αρμπίγια, Μπούργκος, Μπίγκας (Ντε Μπλάσις 73’), Κοτέ, Ντιόπ, Εξπόσιτο, Κριστόφορο (Ινούι 83’), Λεόν (Τσαρλς 57’), Ενρίκ, Ορεγιάνα