Επικράτησε εντός έδρας η Λυών

Στην 27η αγωνιστική της Ligue 1, η Λυών επικράτησε με 2-0 της Σεντ Ετιέν, ενώ ισόπαλες αναδείχτηκαν Μπορντό και Νις με σκορ 1-1. Την εκτός έδρας νίκη πήρε και η Λιλ με 0-1 απέναντι στην Ναντ.

Λυών-Σεντ Ετιέν 2-0

Η Λυών φιλοξένησε την Σεντ Ετιέν στο Παρκ Ολυμπίκ και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-0.

Η Λυών είχε εμφανώς την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν ήταν αρκετό για να φτάσει στο αντίπαλο τέρμα και να βρει διαδρόμους να σκοράρει. Πριν συμπληρωθεί το ημίωρο στην αναμέτρηση, η Λυών κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 27’, ο Τεριέ εκτέλεσε το φάουλ και βρήκε τον Ντεμπελέ, ο οποίος σηκώθηκε ψηλότερα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν και το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο 58’, η Σεντ Ετιέν έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Μπουάνγκα να κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας έκανε εξαιρετική απόκρουση. Στο 66’, η Λυών πέτυχε γκολ, αλλά ο διαιτητής μετά την χρήση του VAR ακύρωσε το γκολ, λόγω του ότι είχε προηγηθεί χέρι. Οι προσπάθειες των δύο ομάδων να βρουν δίχτυα δεν ήταν επιτυχημένες, καθώς δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90+5’), οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα (90+6’), ο Ντεμπελέ ανέλαβε την εκτέλεσή του διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για την ομάδα του.

Ναντ-Λιλ 0-1

Στο Στάδιο ντε Λα Μποζουάρ, Ναντ και Λιλ ήρθαν αντιμέτωπες και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης αφού επικράτησαν με 0-1.

Η Λιλ στάθηκε καλύτερα από την αρχή της αναμέτρησης και δημιούργησε ευκαιρίες. Στο 7ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή, όταν ο Ικόνε απέφυγε τους αντίπαλους αμυντικούς, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα. Η Λιλ συνέχισε να χάνει ευκαιρίες στο αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε για να σκοράρει και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο, συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίρονο, όπου η Λιλ απείλησε το αντίπαλο τέρμα. Κατάφερε να σκοράρει στο 58’, όταν ο Σάντσες εκτέλεσε το κόρνερ και βρήκε τον Αντρέ, ο οποίος με κεφαλιά ακριβείας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι διακοπές και οι αλλαγές δεν βοήθησαν τις δύο ομάδες να αναπτύξουν το ρυθμό τους, ενώ η Ναντ άργησε να αντιδράσει και να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης και το 0-1 ήταν το τελικό σκορ.

Μπορντό-Νις 1-1

Στο Στάδιο Ματμούτ Ατλαντίκ, η Μπορντό υποδέχτηκε την Νις, αλλά δεν υπήρξε νικητής, αφού το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Η Μπορντό προσπάθησε να απειλήσει από στατικές φάσεις, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που είχε για να σκοράρει. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο 21’, όταν ο ντε Πρεβίγ ξέφυγε από τον αντίπαλό του, μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, νικώντας τον για το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τις επισκέψεις τους στο αντίπαλο τέρμα, ενώ και η Νις ανέβασε ρυθμούς και απείλησει, χωρίς αποτέλεσμα.

Οι στατικές φάσεις για τους γηπεδούχους συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος, αλλά έμειναν ανακμετάλλευτες. Η Νις κατάφερε να αξιοποιήσει την πρώτη καλή στιγμή της στο δεύτερο μέρος, αφού στο 58’, ο Ούνας πήρε την μπάλα στην άκρη της περιοχής και με απευθείας σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση και το 1-1.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να «επισκέπτονται» την αντίπαλη εστία, αλλά στάθηκαν άτυχοι στο να σκοράρουν μια ακόμα φορά. Τίποτα δεν άλλαξε στην συνέχεια της αναμέτρησης και το 1-1 έμεινε ως το τέλος.