Νίκη κορυφής για την Βασίλισσα στο Clasico

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 2-0 στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, για την 26η αγωνιστική της LaLiga.

Η “βασίλισσα” κατάφερε να ξορκίσει την κατάρα και να πάρει νίκη κορυφής στο El Clasico μετά από 6 χρόνια χάρις τα γκολ των Βινίσιους (71′) και Μαριάνο (90+2′). Στο πρώτο ημίχρονο οι “μπλαουγκράνα” ήταν πιο απειλητικοί χάνοντας 2 πολύ καλές ευκαιρίες, όμως στο δεύτερο ήταν ανύπαρκτοι και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο.

Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ Μαδρίτης σκαρφάλωσε στην 1η θέση της βαθμολογίας με 56 βαθμούς, ενώ η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στην 2η θέση με 55 βαθμούς.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν πολύ προσεκτικά στο παιχνίδι δείχνοντας την διάθεση τους να παίξουν ποδόσφαιρο τακτικής. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 7′ από την πλευρά των γηπεδούχων, όταν ο Μπενζεμά εξαπέλυσε ένα σουτ στην κίνηση και η μπάλα πέρασε πάνω από την συμβολή των δοκών.

Η “βασίλισσα” έδειχνε να έχει μπει πιο δυνατά δημιουργώντας συνεχώς προυποθέσεις αντεπιθέσεων, ώσπου στο 21′ οι “μπλαουγκράνα” είχαν την πρώτη τους πολύ καλή στιγμή με ένα σουτ εξ’επαφής από τον Γκριεζμάν που πέρασε άουτ.

Η Ρεάλ έφτανε συχνά έξω από την περιοχή των φιλοξενουμένων, όμως είτε δεν κατάφερνε να φτάσει σε τελική προσπάθεια, είτε έφτανε και δεν ήταν απειλητική. Η Μπαρτσελόνα έχασε μια τεράστια ευκαιρία στο 38′ με τον Μέσι να φεύγει στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουρτουά.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, με την ομάδα του Κίκε Σετιέν να έχει πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά και στο 56′ έφτασε μια ανάσα από το προβάδισμα με τον Ίσκο να εξαπολύει ένα φοβερό σουτ και τον Τερ Στέγκεν να μια εκπληκτική απόκρουση. Μετά από 4 λεπτά, στο 60′, ο Ισπανός μέσος απείλησε ξανά, αυτή τη φορά με κεφαλιά, όμως ο Πικέ έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Η “βασίλισσα” είχε τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση πιέζοντας συνεχώς και στο 71′ η πίεση απέδωσε καρπούς, καθώς ο Βινίσιους βρέθηκε μες στην περιοχή από την εκπληκτική ασίστ του Κρος και ο Βραζιλιάνος από δύσκολη διαγώνια θέση πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στον Πικέ και έγινε το 1-0.

Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι πλέον είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί, με τους γηπεδούχους να έχουν την κυριαρχία.

Εκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, στο 90+2′ ο Μαριάνο, με το που είχε πατήσει στον αγωνιστικό χώρο, έκανε μια κούρσα, πέρασε τον Πικέ και με ένα καταπληκτικό τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Κίτρινες: Βινίσιους, Καρβαχάλ – Τζόρντι Άλμπα, Μέσι

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Βαλβέρδε (86′ Βάθκεθ), Κρόος, Ίσκο (79′ Μόντριτς), Βινίσιους, Μπενζεμά (90+1′ Μαριάνο)

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Ουμτιτί, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Αρτούρ (81′ Ράκιτιτς), Βιντάλ (69′ Μπρέιθγουειτ), Ντε Γιονγκ, Γκριεζμάν (81′ Φατί), Μέσι