Επικράτησε εντός έδρας η Μαρσέιγ

Στην 4η αγωνιστική της Ligue 1, η Μαρσέιγ με ένα γκολ κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στην Σεντ-Ετιέν, με το σουτ του Μπενεντέτο. Στην νίκη έφτασαν Ρεμς και Νις επικρατώντας των Λιλ και Ρενς αντίστοιχα, ενώ ισόπαλες (2-2) αναδείχτηκαν Στρασβούργο και Μονακό.

Μαρσέιγ-Σεντ Ετιέν 1-0

Η Μαρσέιγ αντιμετώπισε την Σεντ Ετιέν στο Στάδιο Βελοντρόμ, με τους γηπεδούχους να χρειάζονται μόλις ένα γκολ για να πάρουν την νίκη (1-0).

Η αναμέτρηση δεν είχε μεγάλη ένταση με τις δύο πλευρές να μην μπορούν να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα. Ωστόσο, στο 33’, ο Μπενεντέτο βρήκε στόχο, όταν πήρε την πάσα από τον Σανσόν και σούταρε για το 1-0.

Η Σεντ Ετιέν δεν κατάφερε να αντιδράσει στην συνέχεια της αναμέτρησης και να απειλήσει. Δεν μπόρεσαν να ανεβάσουν ρυθμούς ούτε και στο δεύτερο μέρος, ώστε να φτάσουν στην ισοφάριση με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει ως το τέλος.

Ρεμς-Λιλ 2-0

Στο Στάδιο Ογκούστε-Ντελόν, Ρεμς και Λιλ ήρθαν αντιμέτωπες, με τους γηπεδούχους, να επικρατούν με 2-0.

Οι ευκαιρίες δεν έλειπαν από την αρχή της αναμέτρησης, με την πρώτη να καταλογίζεται στους γηπεδούχους. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος, οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν κυρίως για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 73’. Με την βοήθεια του βίντεο-ριπλέι, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ντούμπια, κάνοντας το 1-0. Στο 90’, ο Ουντίν εκτέλεσε το φάουλ κάνοντας ένα δυνατό σουτ, με τον τερματοφύλακα να μην έχει ελπίδες αντίδρασης, διπλασιάζοντας έτσι τα τέρματα των γηπεδούχων. Η Λιλ είχε ευκαιρία να μειώσει στις καθυστερήσεις, αλλά ο Ράκοβιτς αντέδρασε σωστά, αποκρούοντας το πέναλτι του Μπαμπά, κρατώντας το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ρενς-Νις 1-2

Η Ρενς υποδέχτηκε την Νις στο Στάδιο Ροαζόν, αλλά ηττήθηκε με σκορ 1-2.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρεθούν στην αντίπαλη εστία και να απειλήσουν αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία. Στο 25’, ο Μπενίτεθ είχε μια πολύ άτυχη στιγμή, καθώς πέτυχε γκολ στο τέρμα της ομάδας του κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 1-0.

Η Νις κέρδισε πέναλτι λίγα μετά την συμπλήρωση μιας ώρας και ο Κυπριέν ανέλαβε την εκτέλεσή του στο 63’, πραγματοποιώντας ένα ασταμάτητο σουτ, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90+1’), ο Νσόκι έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στον Κόλι, ο οποίος έκανε το 1-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Στρασβούργο-Μονακό 2-2

Το Στρασβούργο φιλοξένησε την Μονακό στο Στάδιο ντε Μινό, χωρίς να υπάρξει νικητής με την λήξη της αναμέτρησης, αφού το 2-2 ήταν το τελικό σκορ.

Η Μονακό ήταν αυτή που κατάφερε να βρει πρώτη δίχτυα στο 11ο λεπτό, όταν ο Μάρτινς βρήκε τον Σλιμάνι, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα και δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 0-1. Στο 39’, ο Λαλά με μακρινό σουτ κατάφερε να στείλει στα δίχτυα την μπάλα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η χαρά όμως δεν κράτησε πολύ καθώς ένα λεπτό αργότερα (40’), η Μονακό πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Σλιμάνι να βρίσκει διάδρομο προς το τέρμα, σκοράροντας για το 1-2, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος, χωρίς να αποφέρουν κάποια αλλαγή στο σκορ. Στο 84’, ήρθε η ισοφάριση για το Στρασβούργο, αφού ο Τόμασον με ψυχραιμία έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.