Ο Μπέιλ “ξελάσπωσε” την Ρεάλ

Η Ρεάλ αναδείχτηκε ισόπαλη με τη Βιγιαρεάλ σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι δύο φορές πήραν το προβάδισμα και ισάριθμες φορές δέχτηκαν την ισοφάριση για το τελικό 2-2.

Η Βασίλισσα ήθελε τη νίκη για να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα μετά τη γκέλα με τη Βαγιαδολίδ αλλά και για να εκμετάλλευτεί την ισοπαλία της Μπαρτσελόνα.

Μόλις στο 12′ η Βιγιαρεάλ βρήκε δίχτυα παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Ο Σέρχιο Ράμος έχασε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου ο Μορένο έδωσε όμορφα στον Εγκαμπί που σούταρε,ο Κουρτουά μπλόκαρε ασθενώς και ο Μορένο που είχε ακολουθήσει τη φάση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Ρεάλ μετά το γκολ προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση και στο 35’ είχε την πρώτη καλή της ευκαιρία. Μετά από αρκετές κόντρες η μπάλα έφτασε στον Λούκας Βάθκεθ που έκανε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας ενώ λίγο πριν την ανάπαυλα ο Μπενζεμά είχε και το πρώτο δοκάρι στο ματς.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Καρβαχάλ-Γιόβιτς συνεργαστηκε Μπέιλ,με τον Ουαλό να στέλνει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.Στο 74’ οι Μανδριλένοι βρέθηκαν πάλι πίσω στο σκορ όταν ο Μοιγκόμεθ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Ο Μπέιλ ήταν ο σκόρερ και του δεύτερου τέρματος της Ρεάλ στο 86’ και κράτησε ζωντανή την ομάδα του.