Επικράτησε η Μπολόνια της Νάπολι

Η τελευταία (38η) αγωνιστική της Σέριε Α άνοιξε αυλαία σήμερα, με την Μπολόνια να επικρατεί της Νάπολι με 3-2, ενώ ισόπαλες (0-0) αναδείχτηκαν Φροζινόνε και Κιέβο.

Μπολόνια-Νάπολι 3-2

Στο Ρενάτο Νταλ’Άρα, Μπολόνια και Νάπολι ήρθαν αντιμέτωπες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 3-2.

Η Νάπολι μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πριν συμπληρωθεί το εικοσάλεπτο απείλησε δύο φορές, χωρίς να καταφέρει να βρει δίχτυα. Η Μπολόνια ανέβασε ρυθμούς και αντέδρασε, δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες στο αντίπαλο τέρμα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα στο 43′.

Ο Παλάσιο έκανε την σέντρα και ο Σανταντέρ σηκώθηκε ψηλότερα και έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα (45′), ο Τζεμάιλι βρήκε ευκαιρία με τον σωστό βηματισμό και νίκησε τον τερματοφύλακα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν απειλητικά το δεύτερο μέρος, προσπαθώντας να μειώσει το σκορ. Το κατάφερε στο 57′ όταν ο Ρουίθ έκανε την σέντρα και ο Γκουλάμ κοντρόλαρε σωστά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων συνεχίστηκανστο αντίπαλο τέρμα, δημιουργώντας ευκαιρίες.

Η ισοφάριση έγινε στο 78′, όταν ο Γιουνές έκανε πάσα ακριβείας στον Μέρτενς, ο οποίος νίκησε τον τερματοφύλακα για το 2-2. Η Μπολόνια κατάφερε να πάρει την νίκη με το γκολ του Σανταντέρ στο 88′. Ο παίκτης δέχτηκε την σέντρα και έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-2.

Φροζινόνε-Κιέβο 0-0

Η Φροζινόνε υποδέχτηκε την Κιέβο στο Στάδιο Μπενίτο Στίρπε, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ και τις δύο ομάδες να κλειδώνουν τις δύο τελευταίες θέσεις και τον υποβιβασμό τους.

Καμία πλευρά δεν απείλησε το αντίπαλο τέρμα, με τον ακυρωθέν ως οφσάιντ γκολ της Κιέβο να είναι η μόνη στιγμή του πρώτου μέρους. Οι τερματοφύλακες είχαν ένα ήσυχο πρώτο ημίχρονο και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες επιχείρησαν να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα μέσω των στημένων φάσεων, αλλά χωρίς επιτυχία. Η πιο σημαντική στιγμή ήρθε στο 77′ για τους γηπεδούχους με την εκτέλεση κόρνερ, αλλά η κεφαλιά δν βρήκε στόχο και το 0-0 έμεινε ως το τέλος.