Κυπελλούχος Πορτογαλίας η Σπόρτινγκ στα πέναλτι

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο τελικός του Κυπέλλου Πορτογαλίας στο Εθνικό Στάδιο της χώρας.

Η μπάλα ”χαμογέλασε” στα ”λιοντάρια” στην έκτη εκτέλεση πέναλτι, έπειτα απ’ το 1-1 της κανονικής διάρκειας και το 2-2 της παράτασης, και τους χάρισε το 21ο κύπελλο μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Παράλληλα, η Πόρτο είδε τη δεύτερη απώλεια τίτλου τη φετινή σεζόν ύστερα από την ”αυτοκτονία” στο πρωτάθλημα και έμεινε χωρίς κατάκτηση κυπέλλου από το 2011.

Η Πόρτο ήταν από το ξεκίνημα του αγώνα το αφεντικό, θέλοντας να αποδείξει ότι άξιζε να είναι η φετινή πρωταθλήτρια, αλλά και να το αφιερώσει στον μεγάλο απόντα, Ίκερ Κασίγιας. Είχε την κατοχή της μπάλας σε ποσοστό της τάξεως του 55%, όμως δε μπορούσε να την μετουσιώσει σε τελική προσπάθεια τις περισσότερες φορές.

Στο 12′ χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την τυπικά γηπεδούχο Σπόρτινγκ, με τον Ραφίνια να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βάνα.

Ήταν το πρώτο ”σοκ” για την ομάδα του Κονσεϊσάο, που όμως δεν πτοήθηκε, προειδοποίησε στο 25′ όταν το γκολ της ακυρώθηκε ως οφσάιντ, για να ανοίξει το σκορ στο 41′ με κεφαλιά του Σοάρες από το ύψος της μικρής περιοχής. Μάλιστα, ο σκόρερ των ”δράκων” ύψωσε τη φανέλα του άτυχου Κασίγιας για να του αφιερώσει το γκολ.

Ενώ όλα έδειχναν πώς το ματς θα οδηγηθεί σε… ”διπλό”, ακριβώς με τη συμπλήρωση 45 λεπτών, ο Μπρούνο Φερνάντεζ σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει, Ριμπέιρο, γράφοντας, από το… ”πουθενά” το 1-1. Το ημίχρονο ”έκλεισε” με τις εντυπώσεις μοιρασμένες.

Με την έναρξη της ”επανάληψης” η Πόρτο ανέβασε την απόδοσής της κατακόρυφα και κόντεψε να προηγηθεί εκ νέου στο 48′ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Σοάρες, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, χτυπώντας στο αριστερό δοκάρι.

Το μοτίβο του δευτέρου μέρους ήταν απόλυτη κυριαρχία των ”μπλε” και αντεπιθέσεις των ”πράσινων”. Αν και έκανε 15 τελικές προσπάθειες, 6 στην εστία, δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον βραζιλιάνο γκολκίπερ της Σπόρτινγκ.

Δεκατρία λεπτά πριν τη λήξη, ο νεαρός δεξιός χαφ της Σπόρτινγκ, Γουέντελ, έστειλε τη μπάλα λίγο έξω απ’ την εστία της Πόρτο, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για ολική ανατροπή. Έτσι, το παιχνίδι έληξε ισόπαλο και οδογήθηκε στην παράταση.

Εκεί, η Σπόρτινγκ ανέτρεψε τα δεδομένα στο 101′ προηγήθηκε με πλασέ του νεοεισελθόντα Ντοστ, ύστερα από ασθενή απόκρουση και ”ριμπάουντ” του αρχισκόρερ των ”λιονταριών” μέσα στην περιοχή.

Η Πόρτο δεν παρέδωσε τα όπλα, πίεσε με κάθε δύναμη που της είχε απομείνει (σ.σ. βοήθησαν και οι τρεις αλλαγές που είχε κάνει ο Κονσείσάο για την παράταση) και βρήκε ”δίχτυα” στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης με γκολ του Φελίπε και ασίστ του Αντριάν.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι. Η κακή ψυχολογία των γηπεδούχων φάνηκε στην πρώτη κιόλας εκτέλεση του σκόρερ, Ντοστ, ο οποίος αστόχησε και έδωσε προβάδισμα στους ”δράκους. Ο Πέπε ισοφάρισε τις αστοχίες από την άσπρη βούλα στο τρίτο πέναλτι της ομάδας του και μετά από πέντε εκτελέσεις, το σκορ ήταν 4-4.

Ο Φερνάντο έστησε τη μπάλα, με το άγχος να τον κυριεύει και το πέναλτι χάθηκε. Ο Φελίπε έκανε το χρέος του και το κύπελλο πήγε στα χέρια της Σπόρτινγκ Λισσαβόνας, έπειτα από έναν αξέχαστο τελικό.

Με αυτό το τρόπαιο, η ομάδα του Κάιζερ πέρασε δεύτερη σε κύπελλα Πορτογαλίας, πίσω από την… αεικίνητη Μπενφίκα.

Σπορτινγκ Λισαβόνας: Ριμπέιρο, Γκασπάρ (Ιλόρι), Κόατες, Ματιέ, Ακούνα, Γουέντελ (Τζέφερσον), Γκουντέλ (Ντουμπιά), Φερνάντεζ (45′ γκολ), Ραφίνια, Φελίπε, Ντιαμπί (Ντοστ 101′ γκολ)

Πόρτο: Βάνα, Τέγιες (Φερνάντο), Πέπε, Φελίπε, Μιλιτάο (Ερνάνι), Οτάβιο (Μανάφα), Περέιρα, Ερέρα, Μαρεγκά (Αντριάν), Μπραχίμι, Σοάρες.