Επικράτησε κόντρα στη Σαμπντόρια η Νάπολι

Νικήτρια αναδείχθηκε η Νάπολι απέναντι στη Σαμπντόρια με 4-2 στην έδρα της δεύτερης, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Serie A.

Η Νάπολι έφτασε τους 30 βαθμούς και βρίσκεται στη 10η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος, ενώ η Σαμπντόρια είναι 16η με 20 βαθμούς.

Με το… καλησπέρα, μόλις στο 3ο λεπτό ο Μίλικ, μετά από πάσα του Ζιελίνσκι, άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους. Δεκατρία λεπτά αργότερα ο Ελμάς, έπειτα από ασίστ του Ντι Λορέντσο έκανε το 0-2.

Στο 26’ ο Κουαλιαρέλα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 1-2. Ο Γκαμπιαντίνι στο 73’ με εύστοχο πέναλτι σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Ντέμε στο 83’ πέτυχε το 2-3 και στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μέρτενς ήρθε για να διαμορφώσει το τελικό 2-4 του αγώνα.

Κίτρινες: Ελμάς, Γιάνκτο, Έκνταλ, Ραμίρες, Λινέτι, Ντέμε, Πολιτάνο

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Θόρσμπι, Τονέλι, Κόλεϊ, Αουγκελο, Ραμίρες (68’ Μαρονι), Έκνταλ, Λινέτι, Γιάνκτο (79’ Βιεϊρα Ναν), Γκαμπιαντίνι, Κουαλιαρέλα

Νάπολι: Μερέτ, Χισάι, Μανωλάς, Ντι Λορέντσο, Ρουί, Ελμάς (79’ Πολιτάνο), Λόμποτκα (61’ Ντέμε), Ζιελίνσκι, Καγιεχόν (72’ Μέρτενς), Μίλικ, Ινσίνιε