Α’ Εθνική Γυναικών: Σημαντικές νίκες για Τρίκαλα, Ελπίδες Καρδίτσας, πολλά γκολ για ΠΑΟΚ και Άρη

Ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου Γυναικών.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

ΑΕΛ 1964-ΟΦΗ 1-1
(Όγκιτσι -Αραβιάκη)

ΠΑΟΚ-ΑΕ Οδυσσέας Γλυφάδας 7-1
(Πούλιου x2, Κακαμπούκη, Γκάτσου, πεν. Βαρδαλή, Μπεντανκούρ, Μήτκου – Ντζάνη)

Γιάννενα WFC-Ελπίδες Καρδίτσας 1-3
(Καραγιαννίδου –  Α. Παπαδοπούλου x2, Σίμου)

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν ΑΕ Λάρισας και ΟΦΗ στο «Αλκαζάρ». Η Μαρία Αραβιάκη στο 2ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στις Ηρακλειώτισσες, πριν η Ναυσικά Ογκίτσι ισοφαρίσει στο 65’ για τις γηπεδούχες.

Η ΑΕΛ βρίσκεται στη 10η θέση με 9 βαθμούς και ο ΟΦΗ στην 6η θέση με 16 βαθμούς.

ΑΕ Λάρισα 1964 (Βασίλης Πάνος): Βλασιάδου, Παυλοπούλου, Σκοτεινιώτη Γ., Σωτηριάδη, Ρήγα, Αρκουλή, Σκωτεινιώτη Κ., Κόντου, Κατσιάνα, Μούκα, Ογκίτσι. Έπαιξαν και οι: Σιάχου, Κορδέλα

ΟΦΗ (Δημήτρης Χωματάς): Aποστολάκη, Τριβυζάκη, Κουκουλάκη, Συμεωνίδη, Κατιρτσίδου, Κουνάλη, Λάγιου, Αραβιάκη, Κοκοτσάκη, Κυδωνάκη, Νικηταρά. Έπαιξαν και οι: Γεμιστού, Καμαρίτη, Αεράκη.

Συνέχεια στις νίκες για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 7-1 του Οδυσσέα Γλυφάδας. Για τον «δικέφαλο του βορρά» στο 20’ η Ελένη Κακαμπούκη άνοιξε το σκορ και ένα λεπτό αργότερα, μετά από σύγχυση στην άμυνα, η Αναστασία Γκάτσου διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα της, πριν η Ρούλα Πούλιου κάνει στο 32’ το 3-0, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Με την έναρξη του δεύτερου 45λέπτου, η Πούλιου έκανε το 4-0, στο 75’ η Θωμαή Βαρδαλή με πέναλτι που κέρδισε η Γκισέλα Μπετανκούρ, το 5-0, ενώ δύο λεπτά μετά, η Κολομβιανή άσος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 6-0. Στο 82ο λεπτό, η Στέλλα Ντζάνη σκόραρε για το 6-1, στο πρώτο τέρμα που δέχθηκε ο ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα. Και στο 90’ η Μαρία Μήτκου έκανε το τελικό 7-1.

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται επικεφαλής της βαθμολογίας με 36 βαθμούς, ενώ ο Οδυσσέας Γλυφάδας είναι στην 7η θέση με 13 βαθμούς.

Στα αξιοσημείωτα, δε, της αναμέτρησης με την είσοδο της Ακριβάκη στον αγωνιστικό χώρο ο ΠΑΟΚ είχε μέσα στο γήπεδο 9 παίκτριες, οι οποίες προέρχονται από τις ακαδημίες της ομάδας.

ΠΑΟΚ Morris (Σπύρος Φιλίππου): Παπακωνσταντίνου, Πατερνά, Χατζηγιαννίδου, Γκάτσου, Μήτκου, Στράντζαλη, Βαρδαλή (88′ Κωνσταντινίδου), Κακαμπούκη, Καραπέτσα (60′ Δοϊρανλή), Betancourt (80′ Ζώτου), Πούλιου (85′ Ακριβάκη)

Τη νίκη με 1-0 πήραν τα Τρίκαλα επί του Ατρομήτου. Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση πέτυχε στο 65ο λεπτό η Μαρλέν Μπαρμπόσα.

Τα Τρίκαλα βρίσκονται στην 5η θέση με 19 βαθμους και ο Ατρόμητος στην 3η θέση με 24 βαθμούς.

Τρίκαλα (Γιώργος Λουλές): Αρζουμανίδου, Τζιώρα (88’ Μαθιουδάκη), Γεραγόρη, Τροχούτσου, Βαΐτση (92’ Ευαγγελάκου), Τσούνη, Ζντράβκοβιτς, Μπαρμπόσα, Μισιρλή, Αλεξίου, Σέντερλουντ (80’ Τσακνάκη)

Άβαντες Χαλκίδας-Μεσολόγγι 2008 1-1

Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν στη Χαλκίδα, Άβαντες και Μεσολόγγι 2008. Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τραυματισμούς παικτριών, οι γηπεδούχες άνοιξαν το σκορ στο 60’ με την Αντωνία Νίκα, για να ισοφαρίσει στο 75’ η Μαρία Μόκκα ευστοχώντας σε πέναλτι. Ωστόσο οι τραυματισμοί των παικτριών της ομάδας του Μεσολογγίου ήταν αυτές που επισκίασαν το αγωνιστικό σκέλος, καθώς οι Γατσούλια, Πρασσά, Ευθυμίου και Παναγιωτοπούλου και Μαρκουτσά αποχώρησαν τραυματίες. Μιας και είχαν κλείσει οι αλλαγές, με την αποχώρηση της Παναγιωτοπούλου, κάτω από τα δοκάρια αγωνίστηκε η Μόκκα, ενώ μετά και την αποχώρηση της Μαρκουτσά, η φιλοξενούμενη ομάδα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 παίκτριες στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά από αυτό το 1-1, οι Άβαντες Χαλκίδας βρίσκονται στην 8η θέση με 12 βαθμούς και το Μεσολόγγι 2008 στην 4η θέση με 20 βαθμούς.

Άβαντες Χαλκίδας: Νταβαντζή, Νεοφύτου, Δάρλα, Αυλωναρίτη, Γαγάρα, Τσαραντάνη, Κόλλια, Μυρτολάρι, Χριστοφορίδη, Λόγου, Νίκα (85′ Λάπρι).

Μεσολόγγι 2008 (Γιάννης Γουλής): Παναγιωτοπούλου, Γρομητσάρη, Τζουμερκιώτη, Μόκκα, Γκίνη (89′ Παναγιωτακοπούλου Μ), Ευθυμίου (84’ λ.τρ. Πετσινη Β), Αυγέρη, Γιαννακά, Φιλανδριάνου, Γατσούλια (65’ λ.τρ. Μαρκουτσά Δ), Μαλισιώρα (72’ λ.τρ. Πρασσά )

Τη νίκη με 0-4 πήρε ο Άρης επί του Αγροτικού Αστέρα Ευόσμου. Για την ομάδα του Γιώργου Κοκοβιάδη, σκόραρε η Ιφιγένεια Γεωργαντζή και δύο τέρματα η Σοφία Πελεκούδα για το 0-3 του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το τελικό 0-4 διαμόρφωσε η Ευαγγελία Μαντατζή.

Ο Αγροτικός Αστέρας βρίσκεται στην 9η θέση με 12 βαθμούς, ενώ ο Άρης είναι στη 2η θέση με 31 βαθμούς.

Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου (Νένα Τερζοπούλου): Στριλιγκά, Τοσουνίδου, Ριζοπούλου, Χαριτάκη, Μπινιά, Κουπετσίδου, Κεχαγιά, Καλτσίδη, Γιάννου, Πολυχρονίδου, Παπαδοπούλου. Έπαιξαν επίσης οι: Σακελλάρη, Ταμβάκη, Τερζόγλου.

Άρης Θεσσαλονίκης (Γιώργος Κοκοβιάδης): Μαργαρίτη, Τσιγγελίδου, Πύθουλα (65’ Μουστάκη), Μελισσού, Αναστασιάδου, Τζόρτζεβιτς (55’ Κοκοβιάδου), Ματαντζή, Γεωργαντζή, Παντελιάδου (85’ Μίμη), Σωτήρα (75’ Σαββίδου), Πελεκούδα

Πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας πήραν οι Ελπίδες Καρδίτσας με 1-3 επί των Ιωαννίνων. Η Αλεξία Παπαδοπούλου εις διπλούν και η Γωγώ Σίμου σκόραραν για την ομάδα τις Καρδίτσας, ενώ για τις Ηπειρώτισσες σκόραρε η Ευαγγελία Καραγιαννίδου.

Τα Γιάννενα είναι στη 12η θέση με 4 βαθμούς και οι Ελπίδες Καρδίτσας στην 11η θέση με 8 βαθμούς.