Επικράτησε ο ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας – Στο τέλος η Αϊντχόφεν

Στο Β’ Προκριματικό γύρο του Champions League, στον πρώτο αγώνα της σειράς, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Κοπεγχάγη και ΑΠΟΕΛ πέτυχαν την εκτός έδρας νίκη, που τους δίνει προβάδισμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο, ενόψει των επαναληπτικών αγώνων την ερχόμενη εβδομάδα.

Αγχώθηκε, αλλά επικράτησε στο τέλος η Αϊντχόφεν με 3-2 της Βασιλείας.

Οι αγώνες:

Σουτιέσκα Νίκσιτς (Μαυ)-ΑΠΟΕΛ (Κυπ) 0-1

Στο Στάδιο Γκράντσκι, η Σουτιέσκα Νίκσιτς αντιμεπώπισε την κυπριακή ΑΠΟΕΛ, η οποία χρειάστηκε ένα μόλις γκολ για να πάρει την εκτός έδρας νίκη (0-1).

Καθοριστικό ρόλο έπαιξαν τα… πέναλτι στην αναμέτρηση, καθώς ήταν αυτά που έκριναν την αναμέτρηση. Παρά το γεγονός ότι ευκαιρίες υπήρξαν το γκολ για τους Κύπριους ήρθε από τα 11 μέτρα. Στο 42’, ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του κάνοντας το 0-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Νίκολιτ στο 69’, σημαδεύοντας όμως το οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Οι δύο πλευρές δεν έγιναν απειλητικές στην συνέχεια της αναμέτρησης και ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη – και ένα μικρό προβάδισμα για την πρόκριση – με 0-1.

PSV Αϊντχόφεν (Ολλ)-Βασιλεία (Ελβ) 3-2

Ανατροπή στην ανατροπή έγινε στο Στάδιο Φιλίπς όπου PSV Αϊντχόφεν και Βασιλεία ήρθαν αντιμέτωπες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν στο τέλος την νίκη με 3-2.

Η Αϊντχόφεν ήταν πιο επιθετική στην αρχή και πέτυχε γκολ πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα. Στο 14’, ο Μπρούμα αντίδρασε πολύ γρήγορα όταν κέρδισε το ριμπάουντ, κάνοντας έτσι το 1-0 για την ομάδα του. Ωστόσο, η Βασιλεία βρήκε την ευκαιρία να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο (45+1’) όταν ο Αγιέτι σημείωσε το γκολ μετά από πολύ ωραία πάσα, κάνοντας το 1-1.

Η Βασιλεία έκανε την ανατροπή, παίρνοντας τα ηνία, αφού πέτυχε δεύτερο γκολ δέκα λεπτά πριν το τέλος. Στο 80’, ο Ζούφι συνεργάζεται όμορφα με τον Αλντερέτε, ο οποίος βρήκε τρόπο να σκοράρει, κάνοντας το 1-2. Οι Ολλανδοί δεν είπαν την τελευταία τους λέξη, αφού χρειάστηκαν τρία λεπτά για να κάνουν την ανατροπή. Στο 89’, ο Σαμ Λάμερς και στο 90+2’, ο Μάλεν έκαναν το 3-2 και έδωσαν την νίκη στους γηπεδούχους.

Σαμπουρτάλο Τιφλίδας (Γεω)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κρο) 0-2

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη στο Μικέιλ Μεσκί απέναντι στην Σαμπουρτάλο Τιφλίδας με 2-0. Παρά τις ευκαιρίες που είχε στο πρώτο μέρος, τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Στο 67’, ο Χαΐροβιτς έκανε την σέντρα και βρήκε τον Όρσιτς, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-1. Το τελικό 0-2 έγινε στο 78’, όταν ο Πέτκοβιτς έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα.

Δε Νιού Σεντς (Ουα)-Κοπεγχάγη (Δαν) 0-2

Στο Παρκ Χολ, η Δε Νιού Σεντς φιλοξένησε την Κοπεγχάγη, αλλά ηττήθηκε με 0-2 κάνοντας δύσκολο το έργο της για την πρόκριση ενόψει της ρεβάνς.

Στο 18’, η Κοπεγχάγη βρέθηκε μπροστά στο σκορ, όταν ο Μπάρτολετς έκανε πολύ καλή σέντρα στον Σωτηρίου, ο οποίος με ένα σουτ ακριβείας έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν δημιουργώντας ευκαιρίες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Σκοβ στο 61’  να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία κάνοντας το 0-2. Οι γηπεδούχοι έγιναν απειλητικοί στο τέλος της αναμέτρησης, αλλά η ενέργεια του Μούλαν δεν βρήκε δίχτυα και το 0-2 έμεινε ως το τέλος.