Επικράτησε στις καθυστερήσεις η Νάπολι

Στην 17η αγωνιστική της Serie A, η Νάπολι πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Σασουόλο στις καθυστερήσεις με 1-2. Την εκτός έδρας νίκη πήρε και η Μπολόνια στην έδρα της Λέτσε με 2-3, ενώ ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχτηκαν Πάρμα και Μπρέσια.

Σασουόλο-Νάπολι 1-2

Η Σασουόλο υποδέχτηκε την Νάπολι στο Στάδιο Μαπέι και η Νάπολι επικράτησε στο τέλος με ανατροπή 1-2.

Οι δύο πλευρές προσπάθησαν να γίνουν απειλητικές με στατικές φάσεις, αλλά χωρίς επιτυχία. Στο 20’, ο Μανωλάς έγινε απειλητικός για λογαριασμό της Νάπολι, αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι καταλήγοντας έξω. Ωστόσο, δέκα λεπτά αργότερα (30’), ο Λοκατέλι έκανε την σέντρα στον Τραόρε, ο οποίος βρήκε χώρο στην περιοχή και έκανε το 1-0. Λίγο πριν το ημίχρονο, η Σασουόλο έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Τραόρε να διπλασιάσει τα τέρματά της, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε κρατώντας το 1-0.

Οι γηπεδούχοι έκαναν καλή αρχή, καθώς έχασαν ευκαιρία στο 53’ με τον Μουλντούρ, το σουτ του οποίου δεν βρήκε στόχο. Στο 57’, ο Άλαν πήρε μια φοβερή πάσα και βρήκε χώρο να κάνει το σουτ από μέση απόσταση, αφού πρώτα πέρασε τον τερματοφύλακα, κάνοντας το 1-1. Η Νάπολι ανέβασε ρυθμούς και δημιούργησε ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρει να τις μετατρέψει σε γκολ. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Νάπολι έκανε την ανατροπή, όταν ο Έλμας βρήκε χώρο και με ψυχραιμία έκανε την κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2, δίνοντας την νίκη στην Νάπολι.

Λέτσε-Μπολόνια 2-3

Στο Στάδιο Βία ντελ Μάρε, Λέτσε και Μπολόνια ήρθαν αντιμέτωπες και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν νικητές με 2-3.

Από την αρχή της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες ήταν απειλητικές και δημιούργησαν ευκαιρίες. Στο 11’, ο Μπαμπακάρ σημείωσε ένα γκολ, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ. Η Μπολόνια ανέβασε ρυθμούς και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία. Ωστόσο, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 43’, όταν ο Σανσόνε πέρασε την μπάλα στον Ορσολίνι, ο οποίος μέσα από τον χαμό στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπολόνια κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 56’, όταν ο Σοριάνο πήρε μια ψραία πάσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Δέκα λεπτά αργότερα (66’), ο Ορσολίνι είχε πολύ χώρο στην περιοχή και δεν δίστασε να κάνει μια καλή προσπάθεια, η οποία κατέληξε στην δεξιά γωνία για το 0-3.

Η Λέτσε έγινε απειλητική στην συνέχεια της αναμέτρησης και μείωσε στο 85’ με τον Μπαμπακάρ, ο οποίος πήρε την σέντρα μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-3. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φαρίας πήρε την μπάλα και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από απόσταση, καταλήγοντας στο δεξί δοκάρι για το τελικό 2-3.

Πάρμα-Μπρέσια 1-1

Πάρμα και Μπρέσια διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Στάδιο Ένιο Ταρντίνι και ανδείχτηκαν ισόπαλες σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή την διάθεσή τους για γκολ, αφού απείλησαν μόλις στο δεύτερο λεπτό του αγώνα, αλλά ο τερματοφύλακας έκανε μιακαλή απόκρουση. Η Μπρέσια έχασε ελάχιστες ευκαιρίες να σημειώσει ένα γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν με στατικές φάσεις να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο 72’, όταν ο Μπαλοτέλι έκανε ένα απευθείας σουτ μέσα από την περιοχή, νικώντας τον τερματοφύλακα για το 0-1. Η Πάρμα έγινε απειλητική στο 89’, αλλά το σουτ του Κουλουσέβσκι πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι. Όλα έδειχναν πως το 0-1 θα ήταν το τελικό σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 90+2’, όταν ο Κουλουσέβσκι πάσαρε στον Γκράσι, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1.