Επιστροφή στις νίκες για την Μπάγερν, το αήττητο κράτησε η Ντόρτμουντ

Στη νίκη έφτασαν οι Χέρτα Βερολίνου, Μπάγερν, Ντόρτουντ και Στουτγκάρδη, στην 13η αγωνιστική της Μπουτεσλίγκα

Αννόβερο-Χέρτα Βερολίνου 0-2

Αννόβερο και Χέρτα Βερολίνου ήρθαν αντιμέτωπες στο HDI Αρένα, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με την νίκη (0-2).

Η Χέρτα δημιούργησε αρκετές ευκαίριες, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, που μόλις μια φορά κατάφεραν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Αυτό φάνηκε και στο σκορ, αφού λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους (44’), ο Τορουναρίγια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας.

Από εκτελεστής …δημιουργός, έγινε ο Τορουναρίγια, αφού η πάσα του βρήκε τον Ιμπίσεβιτς, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα της Χέρτα, κάνοντας το 0-2. το Αννόβερο δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ, έτσι το 0-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Βέρντερ Βρέμης- Μπάγερν Μονάχου 1-2

Η Βέρντερ Βρέμης υποδέχτηκε την Μπάγερν, η οποία κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το Βέζερσταντιον, με 1-2. Η Μπάγερν, από την αρχή, έδειξε τον ρυθμό της, χάνοντας ευκαιρίες. Ο Γκράμπρι ήταν αυτός που έδωσε την νίκη στην Μπάγερν, με δύο προσωπικά του γκολ. Η αρχή έγινε στο 20’, όταν βρέθηκε στην περιοχή και μετά από εξαιρετική πάσα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1 των φιλοξενούμενων. Όμως, πριν τελειώσει το ημίχρονο, ο Οσάκο, στο 33’, ισοφάρισε σε 1-1, μετά από ασίστ του Κρούζε.

Ο Γκράσμπι δεν είναι την τελευταία του λέξη, αφού σημείωσε και δέυτερο γκολ πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην Μπάγερν και το 1-2. Η Βέρντερ Βρέμης δεν κατάφερε να ισοφαρίσει ξανά, έτσι η Μπάγερν επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ισοπαλίες και μία ήττα.

Ντόρτμουντ- Φράιμπουργκ 2-0

Η Ντόρτμουντ συνέχισε το νικηφόρο σερί της, αυτή την φορά απέναντι στην Φράιμπουργκ εντός έδρας.

Η Ντόρτμουντ είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος, χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα τον αντίπαλο. Στο 39’, ο Χέιντζ χρεώνεται με πέναλτυ και ο Ρόις το εκμετλλεύεται ένα λεπτό αργότερα (40’), στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από τα έντεκα μέτρα. Η Φράιμποργκ είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 42’, αλλά το σουτ του Γκοντορφ σταμάτησε στο δοκάρι.

Η Μπορούσια συνέχισε την καλή πορεία της και στο δεύτερο μέρος, δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες. Το δεύτερο γκολ σημείωσε ο Αλκάθερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από πάσα του Πίστσεκ. Το 0-2 ήταν και το τελικό σκορ.

Στουτγκάρδη- Άουγκσμπουργκ 1-0

Στο Μερσέντες-Μπενζ Αρένα, η Στουτγκάρδη υποδέχτηκε την Άουγκσμπουργκ, παίρνοντας την νίκη… με άρωμα Ελλάδας (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες να ανοίξουν  το σκορ, όμως, το γκολ ήρθε για την Στουτγκάρδη. Ο Τάσος Δώνης βρέθηκε στην περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία.

Στο δεύτερο μέρος, η Άουγκσμπουργκ απείλησε την αντίπαλη εστία, αλλά οι αντίπαλοι παίκτες στάθηκαν εμπόδιο, μπλοκάροντας την μπάλα. Οι αλλαγές των φιλοξενούμενους δεν ήταν αρκετές για να φτάσουν στην ισοφάριση και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.