Με ανατροπή η Μονπελιέ την Μονακό – Ισοπαλία για τη Νις

Με ανατροπή νίκησε η Μονπελιέ τη Μονακό, στο πλαίσιο της 15η αγωνιστικής της Ligue , ενώ η Νις δεν κατάφερε να νικήσει την τελευταία του γαλλικού πρωταθλήματος, Γκινγκάμπ.

Μονακό-Μονπελιέ

Η Μονπελιέ πέτυχε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και νίκησε τη Μονακό, στην εκτός εδρας αναμέτρηση, με 1-2 και με 29 βαθμούς βρίσκεται πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Στο 42ο λεπτό ο Τίλεμανς, έπειτα από στρώσιμο του Χένρικς, άνοιξε το σκορ του αγώνα για τους γηπεδούχους.

Λίγα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, στο 81’ ο Λαμπόρντ, μετά από ασίστ του Ντελόρτ, έφερε το ματς στα ίδια και πέντε λεπτά αργότερα ο Škuletić σκόραρε και χάρισε στους φιλοξενούμενους τη νίκη.

Νιμ-Αμιάν

Η Νιμ επικράτησε επί της Αμιάν με 3-0 και με 20 βαθμούς ανέβηκε στην 8η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος.

Στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπουανγκά πέτυχε ένα όμορφο γκολ και έκανε το 1-0 και στο 76’ ο Αλιουί, έπειτα από πάσα του Μπουανγκά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το 2-0.

Στο 87’ ο Αλιουί σκόραρε ξανά και έγραψε το 3-0 για τη Νιμ.

Γκινγκάμπ-Νις

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Γκινγκάμπ και τη Νις με 0-0 στο Στάδιο Ρουντουρού.

Με τον έναν βαθμό της ισοπαλίας η Νις με 24 βαθμούς είναι στην 7η θέση, πίσω από τη Μαρσέιγ, ενώ η Γκινγκάμπ με μόλις 8 βαθμός βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογικής κατάταξης.

Ανζέ-Καέν

Ισόπαλοι με 1-1 ήρθαν η Ανζέ με την Καέν και με 17 βαθμούς η Ανζέ βρίσκεται στην 13η θέση, ενώ τρεις θέσεις πιο κάτω βρίσκεται η Καέν με 13 βαθμούς.

Στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης ο Καπελέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά δεν ήταν αρκετό για να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Στο 62’ ο Μποβί, μετά από ασίστ του Ντιομαντέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπουτέλ και έγραψε το τελικό 1-1.