Επιτέλους νίκη ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος νίκησε με 1-0 την Ξάνθη στο Περιστέρι, για 25η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Το γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Ανδρούτσος. Oι Περιστεριώτες έσπασαν τη γκίνια, πήραν τη νίκη και πέτυχαν γκολ μετά από 9 αγώνες (!).

Η Ξάνθη συμπλήρωσε 8 ματς χωρίς νίκη και ουσιαστικά θα αγωνιστεί στα πλέι άουτ, καθώς την άλλη αγωνιστική φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ.

Ατρόμητος και Ξάνθη ισοβαθμούν στους 29 βαθμούς και θέλουν συνδυασμό αποτελεσμάτων την τελευταία αγωνιστική, ώστε να ελπίζουν για τα πλέο οφ.

O αγώνας:

Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και πίεζε τον Ατρόμητο που προσπαθούσε με δυσκολία, να περάσει το κέντρο.

Κόντρα στη ροή του ματς, η ομάδα του Περιστερίου στην πρώτη του ευκαιρία, άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό. Ο Γκάλο από τα δεξιά σέντραρε και ο Ανδρούτσος με κεφαλιά, έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια η Ξάνθη προσπάθησε να «συνέλθει» από το γκολ που δέχτηκε και απείλησε κυρίως με στατικές φάσεις. Στο 45ο λεπτό ήταν η κυριότερη με το φάουλ του Μουλέν που απέκρουσε με δυσκολία ο Μανδάς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 47ο λεπτό. Μετά από ωραία αντεπίθεση, ο Ενσικουλού βρέθηκε απέναντι από τον Αμπάν, αλλά ο τερματοφύλακας της Ξάνθης απέκρουσε το τετατετ.

Η ακριτική ομάδα αν και είχε την κατοχή της μπάλας, οι Περιστεριώτες έφταναν με μεγαλύτερη ευκολία στη περιοχή της Ξάνθης.

Στο 56ο λεπτό σε νέα αντεπίθεση του Ατρομήτου, ο Ενσικουλού βρέθηκε πάλι απέναντι στον Αμπάντ, όμως ο τερματοφύλακας της Ξάνθης, απέκρουσε το πλασέ.

Η ομάδα του Περιστερίου έψαξε το δεύτερο τέρμα και έχασε νέα ευκαιρία στο 65ο λεπτό με τον Ντε Πο, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Αμπάντ.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος είχε τα ηνία, με την Ξάνθη να μην δείχνει διάθεση να διεκδικήσει κάτι. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την ομάδα του Σάββα Παντελίδη να παίρνει το τρίποντο.

Κίτρινες: Ανδρούτσος, Ρισβάνης, Μανδάς, Χαρίσης – Μπαξεβανίδης, Κάστρο, Μουλέν

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Στρούγγης, Ρισβάνης, Νάτσος, Μπουσούλατζιτς, Ανδρούτσος (88′ Μπαένα), Ραμπέγιο (46’ Ενσικουλού), Ντε Πο (73’Ούμπιντες) , Χαρίσης, Μανούσος

Ξάνθη (Παράσχος): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης (77′ Τζουρίσκοβιτς), Σόσα, Κασάδο (69’ Φοσέ), Καρασαλίδης, Τεσέιρα, Μουλέν, Στάρτζεον, Ντε Αμορίμ (56’ Μπαριέντος), Τερκί, Κάστρο