Στο μηδέν Βόλος και ΑΕΛ

Βόλος και ΑΕΛ έμειναν στο 0-0 στο Πανθεσσαλικό στάδιο για την 25η αγωνιστική της Super League.

Με αυτή την ισοπαλία η ομάδα του Χουάν Φεράντο βρίσκεται στην 12η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς, ενώ οι “βυσσινί” είναι στην 11η θέση με τους ίδιους βαθμούς.

Η ΑΕΛ μπήκε επιθετικά, με τους παίχτες να πιέζουν ψηλά έτσι ώστε να κλέψουν μπάλες για να γίνουν επικίνδυνοι και στο 11′ είχαν και την πρώτη τελική της αναμέτρησης όταν ο Τόρζε επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο πέρασε άουτ.

Στο 24′ ήρθε και η πρώτη ευκαιρία για τον Βόλο με τον Κάσες να εξαπολύει ένα σουτ στην κίνηση και την μπάλα να περνάει άουτ.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν ανέβει αρκετά και το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό, όμως με λιγοστές φάσεις, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν το παιχνίδι, χωρίς τέρματα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 50′, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Μάρκοβιτς για αντικανονική προβολή πάνω στον Κάσες και η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου συνέχισε με αριθμητικό μειονέκτημα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 61′ από τους φιλοξενούμενους, παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με παίχτη λιγότερο, όταν ο Τόρζε εξαπέλυσε ένα πολύ ωραίο σουτ, όμως ο Γκαραβέλης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο Ασούμπρε έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 77′ γιατί αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού, ενώ είχε μπει μόλις πριν τέσσερα λεπτά.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μια ανάσα από το προβάδισμα στο 85′ με άστοχη κεφαλιά του Τσίκα από τον ένα μέτρο.

Αμφότερες οι ομάδες συνέχισαν να παίζουν ανοιχτό ποδόσφαιρο αλλά δεν είχαν πολλές ευκαιρίες και δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Κόκκινες: Μάρκοβιτς

Κίτρινες: Κανταμούρο, Τσοκάνης, Ντεντάκης, Ζοάο, Τσίκα – Ασούμπρε

Βόλος: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Τσίκα, Κανταμούρο (46′ Τόρες), Δημόπουλος, Φερράρι, Τσοκάνης (72′ Γέντρισεκ), Κάσες, Μουνίθ, Ζοάο, Γκουαροτσένκα

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μπέρτος, Μούζεκ, Ηλιάδης, Τόρζε, Μάρκοβιτς, Σεσέροβιτς, Βινίσιους (53′ Μόρας), Ουάρντα, Νούνιτς (72′ Ασούμπρε), Ασούμπρε (77′ Μπούστος)