Επιβλητική η Χόφενχαϊμ, χάνεται το όνειρο του Τσάμπιονς Λιγκ για την Γκλάντμπαχ

Με δύο αναμετρήσεις έπεσε σήμερα η αυλαία της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Μπουντεσλίγκα.

Η Χόφενχαιμ πέρασε νικηφόρα από την Άουγκσμπουργκ με 4-0 κοιτάζοντας την Ευρώπη ενώ οι γηπεδούχοι κινδυνεύουν καθώς βρίσκονται πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Μπελφοντίλ ήταν ο άνθρωπος της αναμέτρησης καθώς σημείωσε χατ τρικ(61’, 74’, 82’) μέσα σε ένα 20λεπτο δείχνοντας για άλλη μία φορά την εκτελεστική του δυνότητα, ενώ ο Κράμαριτς ήταν αυτός που είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για την νίκη της ομάδας του.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας, στο Μπορούσια Παρκ η Γκλάντμπαχ δεν κατάφερε να βρει την νίκη όπου θα την έφερνε πιο κοντά στην τέταρτη θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ. Όμως δεν έχασε κιόλας από την Βέρντερ και δεν της άφησε περιθώρια να την πλησιάσει στην βαθμολογία(1-1). Το σκορ άνοιξε ο Νόιχαους στο 49’ με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το ματς στα ίσια στο 79’ με τέρμα του Κλάασεν.