Επιβλητική νίκη της Μάινζ

Στην 28η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, η Μάινζ υποδέχτηκε την Φράιμπουργκ στο Όπελ Αρένα και επικράτησε με 5-0.

Η Φράιμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή, αλλά η Μάινζ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 20′, ο Μποέτιους βρήκε την ευκαιρία και σκόραρε με εξαιρετική προσπάθεια κάνοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ στο 26′ με τον Ματέτα να παίρνει την πάσα από τον Μποέτιους κερδίζοντας τον τερματοφύλακα σε τετ-α-τετ για το 2-0. Η Μάινζ έφτασε και σε τρίτο γκολ στο 33′, όταν ο Κάρικολ βρέθηκε στην περιοχή, βρήκε ανοιχτό διάδρομο για να σουτάρει και να κάνει το 3-0, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Μάινζ δεν είπε την τελευταία της λέξη καθώς σημείωσε δύο ακόμα γκολ στο 73′ και το 77′. Στο 73′, ο Ονισίβο πήρε την πάσα από τον Μποέτιους στην περιοχή και έκανε το 4-0. Το 5-0 σημείωσε στο 77′ ο Οσινίμο έκανε την σέντρα, βρήκε τον Ματέτα, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Φράιμπουργκ ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και το 5-0 έμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες: Μαλόνγκ, Χόφλερ, Λάτζα, Μαξίμ

Μάινζ: Μίλερ, Κάλικολ, Νιακατέ, Μπάνγκερτ (Χακ 68’), Ντόνατι, Λάτζα, Μαλόνγκ (Ονισίβο 55′), Γκμπάμιν, Μποέτιους, Κουέισον (Μαξίμ 79′), Ματέτα

Φράιμπουργκ: Σβόλοβ, Στένζελ (Κοχ 83′), Σλοτερμπεκ, Χέινζ, Γκούντερ, Φρανζ (Στρέιχ 46′), Χόφλερ, Αμπράσι, Γκρίφο, Άμπερερ, Χόλερ (Βαλντσμιντ 46′)