Νίκησε τη Μαρσέιγ η Μπορντό

1. Νικήτρια αναδείχθηκε η Μπορντό κόντρα στη Μαρσέιγ με 2-0, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η Μπορντό με 38 βαθμούς ανέβηκε στην ενδέκατη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος, ενώ η Μαρσέιγ, παρά την ήττα της, παραμένει στην πέμπτη θέση με 48 βαθμούς.

Ο Καμανό στο 27ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 71’ ο Ντε Πρεβιλ, έπειτα από πάσα του Μπριάν, σκόραρε και πέτυχε το τελικό 2-0 για τη Μπορντό.

Οι γηπεδούχοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Πάμπλο στο 82ο λεπτό, αλλά αυτό δεν επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Κόκκινες: Πάμπλο

Κίτρινες: Παγιέ, Καμαρά, Κουντέ, Πάμπλο, Μπαλοτέλι

Μπορντό: Κοστίλ, Κουντέ, Πάμπλο, Γιοβάνοβιτς, Πουντζε, Οτάβιο (77’ Γιουσούφ), Μπάσιτς, Σαμπαλί, Καμανό (85’ Λοτιν), Ντε Πρεβιλ (93’ Πλασίλ), Μπριάν

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σακάι, Καμαρά, Τσαλέτα-Τσαρ, Αμαβί, Λόπες (85’ Ν’ Τζιε), Στρόουτμαν, Τοβάν, Παγιέ (69’ Μπαλοτέλι), Ράντονιτς, Ζερμέν (77’ Σανσόν)